Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Πανιώνιος επικράτησε της ΝΕΜ με 66-63 και έτσι θα βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Final 8 του Κυπέλλου. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βεργίνης με 26 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Bradford με 24.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να προηγείται με +8 (9-17). Μάλιστα, με πρωταγωνιστή τον Γκίκα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 14 πόντων (11-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μεγαρίδα πίεσε και με πρωταγωνιστή τον Bradford μείωσε μετά από ώρα στους τρεις (27-30). Μάλιστα, ο Bradford με τρίποντο έφερε στα ίσια τα ματς. O Πανιώνιος όμως βρήκε τις λύσεις μέσω του Davis (34-42). Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, οι εννέα ασίστ του Γκίκα στη πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανιώνιος διατηρούσε σταθερό προβάδισμα κυρίως μέσω των ενεργειών του Βεργίνη ο οποίος μετρούσε σε αυτό το σημείο 17 πόντους. Παρόλα αυτά η Μεγαρίδα με μπροστάρηδες τους Τσόχλα και Bradford μείωσε στο τέλος της περιόδους στους πέντε πόντους (51-56). Εν συνεχεία, οι τυπικά γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί ήρθαν σε απόσταση αναπνοής (54-56). Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον Πανιώνιο να κρατάει με νύχια και με δόντια το προβάδισμα (61-62). Ο Γερομιχαλός μάλιστα δίνει το προβάδισμα 46” πριν τη λήξη (63-62). Ο Βεργίνης είχε την απάντηση πίσω από τα 6,75. Ο Καλλινικίδης έχασε καλάθι εξ’ επαφής και ο Βεργίνης είχε 1/2 βολές. Ο Γκάζιας έχασε από πλευράς Μεγαρίδος το σουτ που θα έστελνε το ματς στη παράταση και έτσι ο Πανιώνιος θα βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Final 8.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 34-42, 51-56, 63-66.