Με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, το Νότιο Σουδάν δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και επικράτησε των Φιλιππινών με 87-68. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Jones με 17 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε o Clarkson με 24.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε το Νότιο Σουδάν στο παρκέ εκμεταλλευόμενο το πλουραλισμό του στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 34-17 στο 10′. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Shayok φρόντισε να διατηρήσει αυτή τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και οι τυπικά γηπεδούχοι να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +18 (51-33).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ανατροπή και το κατάφεραν. Με ένα επιμέρους 17-9 έφτασαν μετά από πολύ ώρα στο -6 (60-54). Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως άντεξαν στη πίεση και στα μέσα της τέταρτης περίοδου πήραν και πάλι σημαντικό προβάδισμα με 14 πόντους (77-61). Η εξέλιξη δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης και το Νότιο Σουδάν πήρε τη δεύτερη του νίκη στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 34-17, 51-33, 60-50, 87-68.