Σε ένα πολύ κλειστό και δραματικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο Παλαιό Φάληρο. Έτσι οι Κρητικοί επιβεβαίωσαν την ανοδική πορεία που βρίσκονται τον τελευταίο καιρό και ανέβηκαν στο 8-8 και κοιτάζουν προς την αποφυγή των πλέι άουτ, ενώ το Παλαιό Φάληρο υποχώρησε το 10-6, απομακρύνεται από το πλεονέκτημα έδρας, την ώρα που βρίσκεται δύο νίκες από τις ομάδες που ισοβαθμούν στην πέμπτη θέση και τον καταδιώκουν για να του πάρουν την θέση στην τετράδα.

Oι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα (3-3 στο 2′, 9-10 στο 5′), κάτι το οποίο ήταν ένα ατράνταχτο δείγμα της κρισιμότητας του παιχνιδιού. Ο χαρακτήρας της αναμέτρησης παρέμενε πάρα πολύ κλειστός με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 19-19, την ώρα καμία ομάδα να ξεφύγει ούτε στην συνέχεια (30-32 στο 15′, 35-38 στο 19′, 38-38 με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους). Το μοτίβο του αγώνα ήταν ακριβώς ίδιο και με την έναρξη του δευτέρου μέρος, με το Παλαιό Φάληρο να έχει μία “βραχεία κεφαλή” (42-44 στο 22′, 48-51 στο 25′), αλλά τους Κρητικούς πάντα να ισοφαρίζουν (51-51 στο 31′). Μάλιστα το συγκρότημα του Βασίλη Ράλλη ευτύχησε να πάρει αέρα πέντε πόντων (63-58 στο 33′), με την απάντηση της αθηναϊκής ομάδας να είναι πάντως άμεση και να ισοφαρίζει σε 63-63. Τα πράγματα κυλούσαν όπως στα προηγούμενα λεπτά του αγώνα, με τον ΑΟΠΦ να βρίσκεται στο +1 (68-69 στο 39′), με το θρίλερ να συνεχίζεται μέχρι τέλους (71-71 στο 39′ 37”). Eν τέλει ο ΟΦΗ ήταν αυτός που βρήκε έναν πόντο, πανηγύρισε αυτήν την μεγάλη νίκη (72-71) και πλέον κοιτάζει όλο και πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα:19-19, 38-38, 56-58, 72-71