Με το δίδυμο των Κάουαν και Κόφι να είναι συγκλονιστικοί γράφοντας 30 πόντους, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, αντίστοιχα, και τον Ρέινολντς να σφραγίζει τη νίκη στο φινάλε, ο Προμηθέας Πατρών κατάφερε να σπάσει ένα αρνητικό σερί της τάξης των τριών συνεχόμενων ηττών στο BCL περνώντας από την Τσεχία και την έδρα της Οπάβα με 100-97 στην παράταση και να κλείσει τη φάση των ομίλων στο 3-3 και την 3η θέση του ομίλου του -ένα βήμα πριν τα πρώτα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Αν και το παιχνίδι ήταν συνολικά μοιρασμένο στην Τσεχία, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν διαρκώς την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, η αρμάδα του κόουτς Παπαθεοδώρου πήγε να… αυτοκτονήσει στο φινάλε όταν από το +7 έκανε το ματς ντέρμπι -με την Οπάβα να έχει μάλιστα την ευκαιρία να κερδίσει με 3” στο ρολόι όταν ο Τάουνς έχασε μια από τις 3 βολές που κέρδισε (91-91) στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Θυμίζουμε πως επί της ουσίας η μάχη για την 2η θέση με την Ρίτας είχε κριθεί ήδη από την περασμένη στροφή μετά και το διπλό των Λιθουανών στην Πάτρα, με τον οργανισμό της αχαϊκής πρωτεύουσας επί της ουσίας να αναζητάει πέρα από τη νίκη σήμερα και την κατάριψη του μεταξύ τους +14 σε συνδυασμό φυσικά και με την ήττα του εν λόγω αντιπάλου του από την Ντιζόν -κάτι που εν τέλει βέβαια δεν επιτεύχθηκε.

Τα Δεκάλεπτα: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91
Η παράταση: 97-100

Δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.