O Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πέμπτο λεπτό του αγώνα κι έπειτα, με συνέπεια να επικρατήσει στον ημιτελικό επί του αξιόμαχου ΠΑΣ Γιάννενα (81-62) και να προκριθεί στον Τελικό Κυπέλλου, όπου και θα περιμένει  την Ελευθερία Μοσχάτου ή την Νίκη Λευκάδας. Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν ήταν η Potter με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τις Carter και Χριστινάκη να την συνεπικουρούν με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Aπό την άλλη πλευρά την διαφορά έκανε η τριάδα Ewodo – Briggs – Μαρίνη με 18,17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Οι Ηπειρώτισσες αιφνιδίασαν τις “πράσινες” στο ξεκίνημα και πήραν πλεονέκτημα πέντε πόντων (7-12), αλλά το σύνολο της Καπογιάννη αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (22-20). Η ομάδα του Μαργαρίτη έβρισκε πάντα τον τρόπο να μένει κοντά στο σκορ (33-29), εντούτοις το “τριφύλλι” έκανε δυνατό φίνις στο πρώτο μέρος κι οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +12 (45-33). Μάλιστα ο Παναθηναϊκός δεν περιορίστηκε εκεί και με ένα 5-0 έφτασε για πρώτη φορά στο +17 (50-33), ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενες παρέμεναν έστω και διακριτικά στην διεκδίκηση της νίκης (57-45). To σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην συνέχεια και το “τριφύλλι” πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 11 πόντων (62-51). Κάπου εκεί οι “πράσινες” ανέβασαν ακόμη περισσότερο στροφές και πήραν διαφορά 18 πόντων (73-55) και “κλείδωσαν” την νίκη – πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 45-33, 62-51, 81-62