Λίγες ώρες μετά την χθεσινή ήττα από την Sassari στο τουρνουά του Κάλιαρι, ο Παναθηναϊκός ξεπερνώντας το πατατράκ του -18 στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να ντυθεί ξανά στα χρώματα που του αρμόζουν και με επί μέρους σκορ της τάξης του 14-37 από το φινάλε της 3ης περιόδου κατάφερε να φτάσει στην πρώτη του φετινή φιλική νίκη λυγίζοντας την Varese στην παράταση με 96-85!

Τα δύσκολα φάνηκαν από την αρχή για τον ΠΑΟ, όταν ήδη από το 5ο λεπτό βρισκόταν πίσω με σχεδόν διψήφια απόσταση (16-7), με τους Ιταλούς να κάνουν ό,τι θέλουν πραγματικά σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ. Μάλιστα, μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, η απόσταση πλησίαζε απειλητικά και το φράγμα των 20 πόντων, με την ελληνική ομάδα να βρίσκεται πίσω με 32-50 στο 20ο λεπτό…

Μετά την ανάπαυλα ωστόσο, αν και χωρίς πλέον τον Walters που έμεινε εκτός για προληπτικούς λόγους περισσότερο, η αρμάδα του Ράντονιτς κατόρθωσε να κάνει ό,τι έπρεπε και παρά τις απουσίες της ελέω EuroBasket 2022 (Παπαγιάννης, Grigonis) έπεισε με την απόδοσή της κόντρα στην 12η τη τάξει ομάδα της Serie A της περασμένης σεζόν.

Έτσι, αν και συνέχισε να βρίσκεται πίσω με σημαντικές αποστάσεις (71-59 στο 30′) τρέχοντας ένα τεράστιο 10-23 σερί στην 4η περίοδο έστειλε το ματς στην παράταση με βολές του Derrick Williams μερικά δευτερόλεπτα πριν το απόλυτο φινάλε!
Εκεί, μίλησε το μομέντουμ και η ενέργεια του Παναθηναϊκού, ο οποίος έχοντας αναλάβει πλήρως τα ηνία της συνάντησης δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στο τελικό 95-85 αλλά και την πρώτη του νίκη στα δυο αρχικά του δείγματα γραφής.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 50-32, 71-59, 81-81
Η παράταση: 85-96