Τι ματσαρα είδαμε στο ΟΑΚΑ;! Παναθηναϊκός και Ζαλγκίρις Κάουνας πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τέλους στο ΟΑΚΑ αλλά το τριφύλλι κατάφερε στο φινάλε με clutch τόσο τον Σλούκα (16 πόντοι, 3 ασίστ) όσο και τον Λεσορτ (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ) κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση των Λιθουανών με 73-71 στο δρόμο για την 4η φετινή του νίκη σε 8 ματς στην Ευρωλίγκα. Σε μεγάλη μέρα αν και χωρίς ευθύνες στο τέλος ο Μήτογλου (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) αλλά και ο Γκραντ που πέραν των 10 πόντων, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ κράτησε τον Έβανς πολύ χαμηλά (6 πόντοι).

Με την αστοχία των δύο ομάδων να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής (44% ο Παναθηναϊκός με 5 λάθη | 38% με 4 λάθη ή Ζαλγκίρις) εκκίνησε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια της 1ης περιόδου -με τους Μήτογλου και Λεσορτ ωστόσο να δίνουν κάποιες λύσεις από μακρινή απόσταση και ρακέτα, αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ωστόσο πιο… μπασκετικοί σε αυτό το ξεκίνημα χτυπούσαν διαρκώς το PnR ακόμα και με τους δύο ψηλούς τους δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στο τριφύλλι. Έστω και σηρν εκπνοή ο Έβανς θα έπιανε στον ύπνο την πράσινη άμυνα και θα έγραφε με ένα άνετο λει απ το 13-15.

Όλα αυτά θα έκαναν στην άκρη ωστόσο στο δεύτερο μέρος, όταν οι δύο μονομάχοι θα έβρισκαν το χέρι τους από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ. Αυτό περισσότερο έκανε καλό βέβαια στους Λιθουανούς οι οποίοι ακολουθώντας το αργό τους τέμπο και διαβάζοντας πολύ καλά το παιχνίδι κατάφεραν να βρουν πολλά ελεύθερα ή εύκολα σουτ και όντας ψύχραιμοι (4-7 τρίποντα, 9-15 σουτ γενικά) να είναι διαρκώς μπροστά στο ΟΑΚΑ. Ο ΠΑΟ έχοντας φορτώσει τους αντιπάλους ψηλούς με αρκετά φάουλ πήγαινε διαρκώς με επιτυχία κοντά στο καλάθι (9-12 δίποντα, 5 κερδισμένα φάουλ για βολές στην 2η περίοδο) αλλά η τρομερή του αστοχία από τη γραμμή των βολών (8-17 βολές) και τα πολλά λάθη (6 για 5 ασίστ σε 13 καλάθια) λίγο πολύ του στερούσαν το κάτι παραπάνω.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους πάντως, το τριφύλλι ήταν αυτό που ήταν η καλύτερη ομάδα του παρκέ έστω και οριακά, έστω και αν δεν αποτυπώθηκε στον πίνακα του σκορ. Ο Μήτογλου έδωσε πολλές λύσεις με 2/2 τρίποντα στην 3η περίοδο (4/4 συνολικά), με το ΟΑΚΑ να μπαίνει και αυτό στην εξίσωση μετά από μερικές μέτριες αποφάσεις των Διαιτητών. Ακόμα και αν το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων τους έδωσε έναν αέρα 4 σερί πόντων (47-50), ο ψύχραιμος Γκραντ θα απαντούσε μετά από πάρε βάλε πάσα του Μήτογλου σε σετ παιχνίδι για το 50-50 στο 28′. Ένα κόψιμο του Μήτογλου και το πολύ ξύλο που δεχόταν ο Λεσορτ θα έφερναν μάλιστα τον ΠΑΟ μέχρι και το 30′ μπροστά με 53-52, με τον Βιλντόζα στην τελευταία φάση να σταματάει τον κακό μέχρι στιγμής Εβανς κλέβοντας το… πορτοφόλι του.

Σε μια 4η περίοδο, όπως και όλο το ματς άλλωστε, με πάρα πολύ μπασκετικό και μη ξύλο, ο Σμιτς κρατούσε με 12 πόντους και άχαστος τους φιλοξενούμενους στο ματς βάζοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Ο Παναθηναϊκός από δικής του μεριάς πήγαινε διαρκώς κοντά στο καλάθι αφού δεν του έβγαινε το μακρινό σουτ, αλλά ο παράγοντας Σμιτς του στερούσε πολλά. Μέχρι την τελική ευθεία οι δύο ομάδες θα πήγαιναν πόντο πόντο, με τους Ντίμσα και Έβανς από τη γραμμή των βολών να φέρνουν μπροστά με έναν πόντο στο τελευταίο λεπτό την Ζαλγκίρις.

Ο Λεσορτ θα έβγαινε ξανά μπροστά στο τέλος για τους πράσινους ωστόσο με σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση, με τον Σλούκα να κλέβει τη μπάλα και να παίρνει και φάουλ. Λίγες στιγμές αργότερα θα έκανε το 2/2 από τη γραμμή φέρνοντας μπροστά τον ΠΑΟ με 3 πόντους (71-68) 21” πριν το τέλος. Ο Manek με ένα μεγάλο τρίποντο θα ισοφάριζε σε 71-71.

Ο Σλούκας και ο Γκριγκονις από τη γραμμή των βολών έκαναν το 73-71, με την Ζαλγκίρις ανάμεσα και μετά να μην εκδηλώνει ούτε σουτ για την μεγάλη απόδραση από το ΟΑΚΑ.

Τα Δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.