Το Περιστέρι ήταν κυρίαρχο στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, με συνέπεια να επικρατήσει άνετα επί του Ολυμπιακού και να κατακτήσει το δεύτερο πρωτάθλημα Παίδων συνολικά και πρώτο μετά από 40 χρόνια. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” ολοκλήρωσαν αυτό το τουρνουά αήττητοι, ενώ είχαν νικήσει και πάλι τους Πειραιώτες πριν από λίγα 24ώρα. Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισε ο Καραθανάσης με 20 πόντους και εννιά ριμπάουντ, με τους Αλεξάκη και Τζιάλλα να συνεπικουρούν με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη διακρίθηκε ο Μπουρνελές με 20 πόντους και έξι “σκουπίδια”.

Το συγκρότημα του Κουρμούλη ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του μπροστά στο σκορ, κλείνοντας μάλιστα την περίοδο στο +3 (19-16). Κάπου εκεί η ομάδα της Δελή πάτησε το πόδι στο γκάζι κι άρχισε να εξαφανίζεται, διότι έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με ένα τρομερό επιμέρους 5-21 οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +13 (24-37), βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλου. Η δεκαπεντάλεπτη αυτή διακοπή δεν ωφέλησε σε κανένα βαθμό τους “ερυθρολεύκους” που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τις υψηλές ταχύτητες του ΓΣΠ και πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με το μη αναστρέψιμο -24 (35-59).  Στην τελική ευθεία του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε κάτι δραματικά, με τον Ολυμπιακό απλώς να περιορίζει την έκταση της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 24-37, 35-59, 50-69