O Πανιώνιος “έβαλε στην μέγγενή του” την Δόξα Λευκάδας κι ως εκ τούτου κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της (61-46) και να προκριθεί για δεύτερη διαδοχική χρονιά στον τελικό του Unicef Trophy, όπου και θα αντιμετωπίσει την Μεγαρίδα με έπαθλο ένα εισιτήριο στο Final 8. Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Davies και Jean – Louis με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψαν οι Donaldson και Ευσταθιάδης με 12 πόντους έκαστος.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι εκκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και πήραν πλεονέκτημα πέντε πόντων (0-5), ωστόσο οι “κυανέρυθροι” βελτίωσαν κατά πολύ την αμυντική τους λειτουργία και προσπέρασαν στο σκορ (8-7). Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν μόνιμες, με το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (18-16) έπειτα από ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Jean – Louis. Ο “Ιστορικός” χτυπούσε κοντά στο καλάθι και ως εκ τούτου πήρε αέρα πέντε πόντων (24-19), ενώ με πρωταγωνιστή τον Davies έφτασε ακόμη και στο +11 (30-19). Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα στα επόμενα λεπτά, με τους Νεοσμυρνιώτες να οδηγούνται στην ανάπαυλα στο +9 (34-25).

Επτανήσιοι αντέδρασαν με την έναρξη του δευτέρου μέρους και με όπλο τους το ψηλό σχήμα (Σαχπατζίδης, Βουλγαρόπουλος) μείωσαν στους πέντε (36-31), αλλά οι “κυανέρυθροι” ανέκτησαν το +9 (40-31) με ηγέτη τον Jean – Louis. Ο Πανιώνιος δεν περιορίστηκε εκεί και με τρίποντο του Παπαδιονυσίου εκτόξευσε το προβάδισμα στο +17 (48-31), την στιγμή που πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 15 πόντων (48-33). Οι Νεοσμυρνιώτες δεν κατέβαζαν καθόλου την έντασή τους στην άμυνα και κατά συνέπεια διατηρούσαν τις μεγάλες διαφορές (52-37), ενώ δεν διαφοροποιήθηκε τίποτα μέχρι την λήξη του αγώνα.

Tα δεκάλεπτα: 18-16, 34-25, 48-33, 61-46