Η 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για τις ομάδες της Β’ Εθνικής έκλεισε σήμερα (2/10) με το ματς μεταξύ των Πανσερραϊκού και Ευκαρπίας, με τους πρώτους να επικρατούν εν τέλει με 73-47 και να γίνονται η τελευταία χρονικά ομάδα που προκρίνεται στη Β’ Φάση του θεσμού!

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε έστω και οριακά στους οικοδεσπότες, οι οποίοι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της 2ης περιόδου -έπειτα από μια κάκιστη πρώτη όπου μπήκαν αθροιστικά μόλις 25 πόντοι- είχαν στα χέρια τους την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ.
Μάλιστα, από τα μέσα του εν λόγω δεκαλέπτου και μετά κατόρθωσαν να μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους φτάνοντας ακόμα και στο +7 (34-27) λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του.

Μετά την ανάπαυλα μάλιστα, η αρμάδα από τις Σέρρες κατάφερε να επιβάλλει με ακόμα περισσότερη αποτελεσματικότητα τα «θέλω» της κόντρα στους φιλοξενούμενους και μπαίνοντας μάλιστα με… φόρα στην 3η περίοδο σκοράροντας 20 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά κατόρθωσε να φτάσει ακόμα και στο +15 (54-39) στο 28ο λεπτό -με το σκορ της 3ης περιόδου να κλείνει εν τέλει στο +13 και το 54-41!

Στην 4η περίοδο όχι απλά δεν άλλαξε τίποτα, αλλά ο Πανσερραϊκός ξεπέρασε και το φράγμα των 20 πόντων και έκλεισε μια θέση για την επόμενη φάση.

Θυμίζουμε πως οι νικητές αναμένεται να αντιμετωπίσουν την ακαδημία της ΔΕΚΑ στις 12/10 για την 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 34-27, 54-41, 73-47

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Χατζηκώστας

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Μιλόσεβιτς 19 (3), Γρίψιος 8, Αχτσής 6 (2), Γεωργιανός 1, Χριστοδούλου 2, Κεραμάρης 19 (3), Μπίλιος 10 (2), Μάντζιος 8, Αποστολίδης.
ΠΣ Ευκαρπίας (Δαδάλας): Βογιατζής, Μουρατίδης 5 (1), Τζίμας, Κρίτσικας 11, Μούμογλου, Κράσι, Βάνης 9 (2), Παγώνης 7, Μπάδης 6, Τσίγκας 9 (1), Καπλάνης