Ένα βήμα πριν την πολυπόθητη πρόκριση στη φάση των νοκ άουτ του φετινού BCL βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, ο οποίος λύγισε με 76-74 το βράδυ της Τετάρτης (29/11) την Μπενφίκα (1-3), ανέβηκε στο 3-1 και παραμένοντας στην πρώτη θέση του ομίλου του για άλλη μια βδομάδα απέχει πια ένα ροζ φύλλο από την επόμενη φάση της διοργάνωσης -με την ευρωπαϊκή συνέχεια να φαντάζει πιθανότερος παρά πιο απίθανος προορισμός πια για τους Θεσσαλονικείς.

Αν και όπως στο παιχνίδι της Πορτογαλίας ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ νωθρά στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στον πίνακα του σκορ τόσο με 1-9 στα πρώτα λεπτά και με 14-22 με το πέρας της 1ης περιόδου όσο και με σταθερά πάνω από 5 πόντους μέχρι και το 15′, οι γηπεδούχοι έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Μπελιάουσκας (13 πόντοι, 3-5 τρίποντα) και Τσαϊρέλη (11 πόντοι, 4-4 δίποντα) στα της επίθεσης αλλά και τον Χάρισον να κόβει και να ράβει με 7 πόντους (3-4 σουτ) και 3 ασίστ θα περνούσαν μπροστά μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου μετά από τρίποντο του τελευταίου.

Με αυτόν τον τρόπο η αρμάδα του Φώτη Τακιανού θα ολοκλήρωνε ένα πρώτο μέρος όπου τίποτα δεν της έβγαινε για πολλή ώρα με επί μέρους σκορ της τάξης του 14-3 -με αποτέλεσμα αν μπει στο δεύτερο ημίχρονο με κύματα αυτοπεποίθησης.

Παρά τα αρκετά του λάθη και στην 3η περίοδο (5 λάθη για 4 ασίστ σε 6 καλάθια), ο ΠΑΟΚ βγήκε από το καβούκι του στα της επίθεσης και σκοράροντας 5-5 βολές, 1-2 τρίποντα αλλά και 5-8 δίποντα άρχισε να κινεί αυτός τα νήμα στον πίνακα του σκορ -φτάνοντας μέχρι και στο 59-54 στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, πριν απαντήσει δις η Μπενφίκα με καλάθια από τους Ντάγκλας και Μπρούσαρντ μέχρι και το 33′, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες στην τελική ευθεία (62-62 στο 35′, 68-68 στο 36′, 71-71 στο 38′).

Για άλλο ένα ματς ωστόσο ο κλατς Σμιθ θα είχε την λύση για τους γηπεδούχους, με τον Αμερικανό να γράφει ένα τεράστιας σημασίας μακρινό δίποντο (τελικά, αρχικά είχε μετρήσει για 3) 47” πριν το τέλος για το 73-71 υπό την πίεση μάλιστα του χρόνου επίθεσης που έληγε! Στην επόμενη επίθεσή της η Μπενφίκα δεν θα προλάβαινε καν να βρει σουτ, με τον Δικέφαλο του Βορρά να πηγαίνει στη γραμμή των βολών για 1/2 με τον Σμιθ για το 74-71 με 28” στο ρολόι.

Οι Πορτογάλοι δεν θα έβαζαν καν τη μπάλα στο παρκέ και κάπου εκεί η σεμνή τελετή θα λάμβανε τέλος.

Τα Δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-53, 76-74