Με τον Σμιθ να μιλάει στο τέλος με συνεχόμενους πόντους, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ και επικρατώντας με 79-77 στο φινάλε κατάφερε να ανέβει στο 2-1 στον όμιλό του στο φετινό BCL. Επόμενη ευρωπαϊκή αποστολή για τον Δικέφαλο του Βορρά στις 29 Νοεμβρίου κόντρα στην Μπενφίκα.

Παίρνοντας πολλά από την αρχή κιόλας της αναμέτρησης από την τετράδα των Φρίντρικσον (5 πόντοι), Μαργαρίτη (5 πόντοι, 2 ριμπάουντ), Τσιακμά (5 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ) και Μπελιάουσκας (4 πόντοι, 2 ριμπάουντ), ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έστω και οριακά κινούσε τα νήματα στον πίνακα του σκορ μέχρι και τα τέλη του πρώτου μέρους -όταν με επί μέρους σκορ της τάξης του 14-7 στην 2η περίοδο θα έφτανε ακόμα και στο +5 (31-26) στο 17′.

Μάλιστα, με τους Γκίλμορ (5 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Άλστον (4 πόντοι) να μπαίνουν και αυτοί στην εξίσωση σιγά σιγά μαζί με την τρανή αποτελεσματικότητα από την περίμετρο (6-10 τρίποντα από έξι διαφορετικούς μπόμπερ), και φυσικά την άμυνά του να είναι το κλειδί (38% εντός πεδιάς, 27% τρίποντα οι φιλοξενούμενοι) ο Δικέφαλος του Βορρά θα έμπαινε με +4 (39-35) στα αποδυτήρια βρισκόμενος σε καλό δρόμο για την 2η φετινή του νίκη.

Μερικά μεγάλα καλάθια από την τριάδα των Γκίλμορ, Σμιθ και Άλστον, που πια είχαν φτάσει τους 23 κοινούς πόντους με 8-16 σουτ, ο ΠΑΟΚ θα ξέφευγε ακόμα και με 9 πόντους στο 26′ (49-40) -πριν η ομάδα του Ισραήλ απαντήσει με ένα μικρό σερί για το 51-47. Ο τελευταίος (8 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) θα είχε και πάλι την λύση για την αρμάδα της Θεσσαλονίκης ξεκολλώντας την στην επόμενη φάση (53-47), ενώ τρίποντες… βόμβες από τους Μπελιάουσκας και Σμιθ θα την έφερναν και σε διψήφια απόσταση (61-51) μερικά δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της 3ης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν σκοπό να τα παρατήσουν. Και έτσι μπαίνοντας στην 4η περίοδο με ένα σερί της τάξης του 4-14 ευτύχησαν να μειώσουν ακόμα και στον πόντο (67-66) πριν με μια τρίποντη… βόμβα του Σμιθ (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) φέρουν το ματς στα ίσια (69-69) πέντε λεπτά πριν το τέλος βάζοντας… φωτια στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ δεν θα αργούσε να πάρει κεφάλι ξανά ωστόσο με ένα σύντομο 5-0 σερί μέσα στα επόμενα δύο λεπτά μπαίνοντας στην τελική ευθεία μπροστά με 74-69 αλλά και με 75-71 στο τελευταίο δίλεπτο με πρωταγωνιστή εκ νέου τον Άλστον. Η Χάποελ θα ισοφάριζε σε 75-75 αλλά ο Σμιθ κέρδισε φάουλ για 3 βολές και με 3/3 από τη γραμμή των βολών θα έβαζε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με 78-75 45” πριν το τέλος. Ο έτερος Σμιθ της Χάποελ θα αστοχούσε στη συνέχεια (4-10 σουτ) με 6” στο ρολόι. Ο Σμιθ του ΠΑΟΚ έβαλε μια από τις δύο για το 79-77 4” πριν το τέλος, με την Χάποελ να μην καταφέρνει να σκοράρει στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα.

Τα Δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-54, 79-77

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Μπορείτε να δείτε τη βαθμολογία πατώντας ΕΔΩ.