Η Εθνική μας έκανε μία μεγάλη ανατροπή από τους 11 πόντους και μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως η Πορτογαλία είχε περισσότερες λύσεις στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να επικρατήσει επί της Ελλάδας (66-60). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να ηττήθηκε από την Πορτογαλία, αλλά κράτησε το +7 του πρώτου γύρου, με αποτέλεσμα να εξασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ (μία αγωνιστική απομένει για το τέλος των παραθύρων) και να μην επηρεαστεί καθόλου από αυτό το ανεπιτυχές αποτέλεσμα. Για τις νικήτριες τα έκανε όλα η Correia με 32 πόντους και έξι ριμπάουντ, ενώ από την αρμάδα του Πρέκα έκανε ματσάρα η Φασούλα με 27 πόντους και 12 “σκουπίδια”, την ώρα που διψήφια ήταν και η Χριστινάκη με 13.

Οι δύο “μονομάχοι” ήταν εξαιρετικά λειτουργικοί στα μετόπισθεν, αλλά κάκιστοι στην επίθεση, κάτι το οποίο φανέρωνε και το πάρα πολύ χαμηλό σκορ μετά από έξι λεπτά αγώνα (8-7). Το μοτίβο της αναμέτρησης για κακή μας τύχη παρέμεινε ίδιο, κάτι που ευνοούσε σε μεγάλο βαθμό την Πορτογαλία, που ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (13-9). Οι παίκτριες του Πρέκα παρέμεναν εγκλωβισμένες στην πολύ σκληρή άμυνα της ομάδας του Vasconcelos και “κυνηγούσαν” μονίμως στο σκορ, ενώ πήγαν στην ανάπαυλα του παιχνιδιού στο -8 (30-22).

Μάλιστα το συγκρότημα της Πορτογαλίας δεν περιορίστηκε εκεί και με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος αποσπάστηκε με 11 πόντους (33-22), όμως η Εθνική μας αντέδρασε και μείωσε στους έξι (37-31). Οι γηπεδούχες αποκατέστησαν το +11 (44-33), αλλά η Ελλάδα για ακόμη μία φορά έβγαλε σφυγμό και έκλεισε την ψαλίδα στους έξι (46-40) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Προϊόντος του χρόνου η χώρα μας γινόταν όλο και πιο απειλητική και πλησίασε στους τρεις (48-45), ενώ με την Φασούλα να είναι ανίκητη κοντά στο καλάθι έφερε τον αγώνα στον πόντο (52-51) και λίγο αργότερα προσπέρασε (52-53). Το παιχνίδι εξακολουθούσε να ένα πραγματικό ντέρμπι (57-56), εντούτοις η Πορτογαλία πήρε αέρα πέντε πόντων (61-56) στα 80”, την ώρα που ένα καλάθι της Kostourkova στα 53” διαμόρφωσε το 64-58 και τελείωσε την υπόθεση – νίκη για την ομάδα της.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 30-22, 46-40, 66-60