Ευρώπη

Το μενού στην Ευρώπη άνοιξε με την Τσεχία να πετυχαίνει τη δεύτερή της νίκη στον όμιλο επικρατώντας της Βόρειας Μακεδονίας με 94-82. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα ενώ είχαν και επιθετική πολυφωνία. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Hruban με 18 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων που δεν έχουν σπάσει ακόμη το ρόδι ήταν ο Shorts με 27.

Στον όμιλο της Τουρκίας, η Ισλανδία επέβαλλε το ρυθμό της κόντρα στη Βουλγαρία κερδίζοντάς την με 93-76 έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Hlinason με 14 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ivanov με 16. Αξίζει να αναφερθεί πως πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν και ο νέος παίκτης του ΠΑΟΚ ο Fridriksson με 13 πόντους.

Στο ντέρμπι της ημέρας, η Εσθονία επικράτησε του Ισραήλ με 67-65 και έτσι μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης. Καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με το Ισραήλ να ξεκινάει πιο δυναμικά τον αγώνα αλλά οι Εσθονοί να ισορροπούν τη δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο μέρος, οι Ισραηλινοί με μπροστάρη τον Sorkin πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (48-38) αλλά οι οικοδεσπότες επέστρεψαν για να ανακτήσουν το προβάδισμα (62-64). Ο Konontsuk με 1/2 βολές έδωσε τη νίκη την ομάδα του και το Ισραήλ έτσι γνώρισε τη πρώτη του ήττα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Treier με 16 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Sorkin με 18.

Αφρική

Ο όμιλος στη Νιγηρία ξεκίνησε με το Καμερούν να κάνει μια επιβλητική πρεμιέρα κόντρα στη Γουινέα καθώς επιβλήθηκε με 104-74. Οι τυπικά γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 33-19 δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα μέχρι το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ateba με 27 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων μόνος του πάλεψε ο Alpha Diallo με 25 πόντους.

Aμερική

Στον 2ο όμιλο, η Χιλή χάρις σε μια εξαιρετική 4η περίοδο, όπου έτρεξε σερί 17-9 συνολικά αλλά και 12-0 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης για να κλείσει το ντέρμπι με μια μεγάλη νίκη, κατέβαλε την Ουρουγουάη και ανέβηκε στο 2-0 στο τουρνουά πίσω από τους 36 κοινούς πόντους των Haase και Herrera.

Στο έτερο παιχνίδι της βραδιάς, αν και βρέθηκε να κυνηγάει στον πίνακα του σκορ ακόμα και με 14 πόντους δις στην 1η περίοδο, η Κολομβία δεν άργησε να φέρει τα πάνω κάτω κόντρα στην ομάδα των Παρθένων Νήσων και παίρνοντας 55 πόντους από την τριάδα των Echenique, Rogue και Pena επικράτησε εν τέλει με 97-73.