Έκανε το 2/2 στο φετινό BCL ο Προμηθέας Πατρών, ο οποίος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάουναν στα τελευταία λεπτά κατάφερε να κάνει τη μίνι ανατροπή, να κάμψει την αντίσταση της Ρίτας Βίλνιους στο νήμα με 78-76 και να διπλασιάσει τις νίκες του. Σε συνδυασμό δε με τη νίκη της Ντιζόν στην Τσεχία, οι Αχαιοί απέχουν πια δύο ματς καθαρά από την 3η θέση.

Το πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικά μετρημένο και ισορροπημένο, όπως άλλωστε φαίνεται επί του πρακτέου από τις 8 προσπεράσεις στον πίνακα του σκορ αλλά και τις έξι ισοπαλίες.

Ωστόσο, παρά τους 12 πόντους του φοβερού Χρυσικόπουλου και την κυριαρχία του στο αντίπαλο ζωγραφιστό (10-12 δίποντα, 9 επιθετικά ριμπάουντ σε 15 χαμένα σουτ), η αστοχία από τη γραμμή των βολών (5-8 βολές), τα πολλά λάθη (10 λάθη για 8 ασίστ) και τα 12 επιθετικά ριμπάουντ του αντιπάλου σε 25 περίπου χαμένα σουτ ο Προμηθέας δεν κατάφερε ποτέ να ξεφύγει πραγματικά στον πίνακα του σκορ.

Μετά την ανάπαυλα, ακόμα και αν δεν επέστρεψε καλά από τα αποδυτήρια, με τους Χρυσικόπουλο να κάνει πολλά πράγματα στο παρκέ εκτός από τους 15 πόντους του (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και τον Εκενίκε να μπαίνει σιγά σιγά στην εξίσωση με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, οι Αχαιοί άρχισαν να φέρνουν υπέρ τους το ματς.

Χειλ και Κούρουκς με πέντε αναπάντητους πόντους δε με την εκκίνηση της 4ης περιόδου θα έβαζαν και μπροστά στο σκορ τον Προμηθέα με 61-58, με την Ρίτας να κολλάει στα 0-5 σουτ, τα 0-3 τρίποντα, τις 0-2 βολές αλλά και τα 2 λάθη σε 8 κατοχές μέχρι στιγμής στην 4η περίοδο. Μια τρίποντη βόμβα μάλιστα του πρώτου θα έφερνε στο 36′ μπροστά την ελληνική ομάδα και με 65-60 σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο πριν πάρει ο Κάουαν για το 69-64 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους.

Τίποτα ωστόσο δεν είχε ακόμα τελειώσει. Gorham και Hornsby πήραν… φωτιά στο πιο κρίσιμο σημείο και με 9 πόντους στη σειρά έφεραν τούμπα το ματς (70-73) σχεδόν ένα λεπτό πριν την εκπνοή.

Οι Κόφι και Κάουναν θα έβαζαν με μεγάλες φάσεις ξανά μπροστά την ελληνική ομάδα με 76-73 16″ πριν το τέλος, με την τελευταία επίθεση να είναι στα χέρια των Λιθουανών. Ο Προμηθέας έκανε αμέσως φάουλ, ο Velička μείωσε σε 76-75 όντας ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, με τον Χειλ βέβαια να απαντάει άμεσα με το ίδιο νόμισμα για το 78-75 14″ πριν το τέλος. Η Ρίτας έχασε μια βολή, ο Κουρουκς μάζεψε το ριμπάουντ και υπέγραψε το 2/2 για τους Αχαιούς.

Τα Δεκάλεπτα: 18-15, 37-37, 55-58, 78-76

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.