Στο 2-2 έπεσε ο Προμηθέας στον όμιλό του στο φετινό BCL, με τους Πατρινούς να χάνουν με 75-77 από την Ρύτας στη Λιθουανία για την 4η αγωνιστική παρά το γεγονός πως έκανε το ματς δικό του μετά από μεγάλη ανατροπή στο τέλος της βραδιάς…

Αν και επέτρεψε 50+ πόντους στο πρώτο μέρος με 14-26 σουτ και 5-10 τρίποντα μη μπορώντας να σταματήσει κανέναν εκ των Κόουλ (12 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μασιούλις (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ), Νορμάντας (9 πόντοι, 2 ασίστ) και Ραντζεβίτσιους (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ, ο Προμηθέας… ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο και με 1-7 σερί στην 3η περίοδο θα μείωνε ξαφνικά στους 7 πόντους (52-45 στο 24′) μια διαφορά που είχε φτάσει μέχρι και τους 13 νωρίτερα.

Μέχρι και το τέλος του εν λόγω δεκαλέπτου δε με τους Ετσενίκε (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Κόφι (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Κάουαν (10 πόντοι, 2 ριμπάουτ, 3 ασίστ) και Κούρουκς (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) οι Αχαιοί θα ήταν κοντά σε αυτήν την απόσταση λίγο πριν την έναρξη της 4ης και τελευταίας περιόδου περιμένοντας για την τελική του αντεπίθεση.

Εκκινώντας την 4η περίοδο με 3-8 επί μέρους σκορ θα πλησίαζαν οι Πατρινοί ακόμα και στο δίποντο (65-63) με βολές του Χέιλ ενώ θα είχαν την ευκαιρία να κλέψουν και το προβάδισμα χάνοντας δύο τρίποντα και κάνοντας ένα λάθος μέσα σε τρεις επιθέσεις. Ο Ρέινολντς ωστόσο δεν θα αστοχούσε και αυτός και με ένα μεγάλης σημασίας τρίποντο θα έφερνε τον Προμηθέα μπροστά με 67-68 για πρώτη φορά από το φινάλε της 1ης περιόδου. Στη συνέχεια Χέιλ και Κόφι με ένα τρίποντο και ένα κάρφωμα θα έκαναν και το 69-73 1.5 περίπου λεπτό πριν την λήξη. Ο Κόουλ ωστόσο πρώτα δημιουργώντας και μετά εκτελώντας θα ισοφάριζε με την έναρξη του τελευταίου λεπτού σε 75-75, ενώ ο ίδιος παίκτης από κοντά θα έγραφε 7” πριν το τέλος το 77-75.

Τα Δεκάλεπτα: 27-23, 51-38, 65-65, 77-75