Με τον Ραντλ να έχει κρύο αίμα στο τέλος με δύο απανωτά τρίποντα, η ΑΕΚ απέδρασε από την Ιταλία και την έδρα της Σάσαρι με 83-79 για την 2η αγωνιστική του φετινού BCL και έκανε το 2/2 παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου της.

Αν και με ένα πολύ σύντομο 2-10 επί μέρους σκορ στις απαρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστές τους Κουζμίνσκας (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και ΜακΡέι (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ) η ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει από το βαρύ -13 της 1ης περιόδου (33-22) η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Συγκεκριμένα, με τον Χαραλαμπόπουλο σε εξαιρετικό φεγγάρι με 8 πόντοι (2-3 τρίποντα) αλλά και δύο τελικές πάσες σε 12 λεπτά παρουσίας μέχρι και το 19′, η Σάσσαρι άρχισε να παίρνει τα πάνω της, έτρεξε ένα σερί της τάξης του 9-0 σε περισσότερα από πέντε αγωνιστικά λεπτά και επανήλθε στο +12 (44-32) κόντρα σε μια Ένωση που τα… έσπαγε από το τρίποντο (1-9) και δε μπορούσε να εκμεταλλευτεί την κυριαρχία της στο ζωγραφιστό των Ιταλών (13 επιθετικά ριμπάουντ σε 17 χαμένα σουτ, 11-20 δίποντα)…

Εκτός από τον ασταμάτητο ΜακΡέι (17 πόντοι, 6-6 δίποντα, 4 ριμπάουντσε 16 λεπτά), η ΑΕΚ βρήκε στο δεύτερο μέρος στο πρόσωπο του Τίλμαν την έξτρα βοήθεια που χρειάζοταν στην αντίπαλη ρακέτα. Έτσι, και με τον Αμερικανό να είναι σε τρομερό φεγγάρι μετά την ανάπαυλα με 16 πόντοι (8-11 δίποντα) και 5 ριμπάουντ, η Ένωση άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της, βρήκε ψυχολογία και αποτελεσματικότητα στα της επίθεσης (11-15 δίποντα στην 3η περίοδο) και συνεχίζοντας να κάνει κουμάντο στη μάχη των ριμπάουντ (11 – 3 στην 3η περίοδο υπέρ της) μείωσε ακόμα και σε 61-58 τρέχοντας σερί 10-26 (!) από το ξεκίνημα του εν λόγω δεκαλέπτου!

Το παιχνίδι θα πήγαινε μέχρι τέλους στον πόντο, με τον Ραντλ με ένα μεγάλο τρίποντο να φέρνει την ΑΕΚ ακόμα και πίσω στο σκορ με έναν πόντο (79-78) ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα με τον ίδιο τρόπο θα έφερνε την ελληνική ομάδα και μπροστά με 79-81 λίγες στιγμές αργότερα. Ο Καράμπελας με μια εύστοχη βολή θα έφερνε τους φιλοξενούμενους και στο +3, με τους Ιταλούς να χάνουν την ευκαιρία με τον Ουιτάκερ στο τέλος για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.