H Σερβία έπιασε καταπληκτική απόδοση από την πρώτη κιόλας περίοδο, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει στο παρκέ, να μην αφήσει τον Καναδά να επιβάλει τον ρυθμό του σε κανένα σημείο του παρκέ και να φτάσει σε μία μεγάλη νίκη (95-86), που την στέλνει στον πρώτο τελικό Mundobasket μετά το 2014. Από την άλλη οι Καναδοί πλήρωσαν σε μεγάλο βαθμό τα αμυντικά τους κενά (ειδικά στο ζωγραφιστό) και γνώρισαν μία οδυνηρή ήττα, που τους στερεί την ευκαιρία να διεκδικήσουν το χρυσό και τους αφήνει το περιθώριο να πάρουν απλώς το χάλκινο μετάλλιο. Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Bogdanovic (23 πόντοι), Milutinov (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Dobric (16 πόντοι), ενώ στην αντίπερα όχθη πάλεψαν οι Barret (19 πόντοι), Brooks (16 πόντοι) και SGA (15 πόντοι, εννιά ασίστ).

Ο Bogdanovic είχε πάρει από το χέρι τους “πλαβί”, οι οποίοι λειτουργούσαν υποδειγματικά σε άμυνα κι επίθεση, με συνέπεια να “κλείσουν” το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (23-15). Όπως ήταν αναμενόμενο το συγκρότημα του Fernandez – Torres προσπαθούσε να απειλήσει τους Βαλκάνιους, κάτι που δεν το κατάφερε σε κανέναν βαθμό. Για την ακρίβεια οι “κόκκινοι διάβολοι” βρήκαν περισσότερες λύσεις στο μπροστά μέρος του παρκέ, εντούτοις αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα κοντά στο καλάθι κι έτσι δέχτηκαν ένα επιμέρους 29-24 και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο -13 (52-39). Οι Καναδοί δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, άλλαξαν άρδην την εικόνα τους και έγιναν ευθέως ανταγωνιστικοί, πλησιάζοντας στους πέντε (63-58) και δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Βέβαια η αρμάδα του Pesic πραγματοποίησε ένα εκρηκτικό τρίλεπτο και ευτύχησε να πάει στην τελική ευθεία του αγώνα στο +12 (75-63), ενώ στην συνέχεια δεν κινδύνευσε ποτέ και με αυτόν τον τρόπο έφτασε άνετα και θριαμβευτικά στην νίκη – πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 52-39, 75-63, 95-86