Σημαντικές νίκες για Clippers και Timberwolves επί των Blazers και Spurs αντίστοιχα. Διαδικαστική νίκη για Jazz επί των Nuggets.

Utah JazzDenver Nuggets: 118-114

Οι Νάγκετς αποφάσισαν να δώσουν χρόνο συμμετοχής στους βασικούς τους κόντρα στους Τζαζ. Βρέθηκαν στο -10, αλλά έφτασαν και στο +19. Στην τέταρτη περίοδο αποφάσισαν όμως να ρίξουν τους παγκίτες τους στο παρκέ και τα… τρίτα των Τζαζ το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, φτάνοντας στην νίκη με 118-114. Ρεκόρ 37-44 και 12η θέση για Jazz στην Δύση, ρεκόρ 52-29 και στην κορυφή της Δύσης οι Nuggets.

Ο Ochai Agbaji με 28 πόντους, 3 rebounds και 3 assists ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών.

Για τους Nuggets, ο Kentavious Caldwell-Pope είχε 21 πόντους, 3 assists και 2 τάπες.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-19, 58-55, 89-95, 118-114

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Los Angeles ClippersPortland Trail Blazers: 136-125

Οι Κλίπερς χρειάζονταν την νίκη κόντρα στους Μπλέιζερς και οι Μπλέιζερς την… ήττα. Το τέλος του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν αυτό ακριβώς που ήθελαν και ας πήγαν να χαλάσουν αυτή την συνθήκη οι Μπλέιζερς έχοντας το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου μέρους, με το Λ.Α να κάνει αυτό που χρειαζόταν από την 3η περίοδο κι έπειτα και να παίρνει την νίκη με 136-125. Στο 43-38 και στην 5η θέση της Δύσης οι Clippers, στο 33-48 και στην 13η θέση της Δύσης οι Blazers.

Ο  Kawhi Leonard με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Για τους Blazers, ο Kevin Knox II είχε 30 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-33, 64-70, 109-96, 136-125

San Antonio SpursMinessota Timberwolves: 131-151

Σε ένα παιχνίδι που ίσχυαν ακριβώς όσα και στο Κλίπερς – Μπλέιζερς, οι Γουλβς πήραν την νίκη που επιθυμούσαν και οι Σπερς την… ήττα που έψαχναν, με τη νΜινεσότα να πατάει γκάζι από την 2η περίοδο κι έπειτα και να επικρατεί με 131-151 στο Όστιν. Πλέον οι “Λύκοι” έχουν ρεκόρ 41-40 και την τελευταία ημέρα της κανονικής περιόδου θα παίξουν για την… ζωή τους κόντρα στους Πέλικανς, όπου – ανάλογα με το μεταξύ τους αποτέλεσμα – μπορούν να καταλήξουν από 7οι έως 9οι. Ρεκόρ 21-60 για τους Spurs και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Δύσης.

Ο Anthony Edwards με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

8. New Orleans Pelicans 42-39

9. Minnesota Timberwolves 41-40

10. Oklahoma City Thunder 39-42

11. Dallas Mavericks 38-43

12. Utah Jazz 37-44

13. Portland Trail Blazers 33-49

14. Houston Rockets 21-60

15.  San Antonio Spurs 21-60