Απίθανη εμφάνιση σε όλα τα επίπεδα για τον Άρη στην Πολωνία! Ο Αυτοκράτορας θύμισε τα… παλιά και περνώντας από την έδρα της Σλασκ Βρότσλαβ με 80-63 το βράδυ της Τετάρτης (25/10) για την 4η αγωνιστική του φετινού EuroCup ανέβηκε στο 2-2 και εδραιώνεται σιγά σιγά με ένα τεράστιας σημασίας διπλό στην πρώτη εξάδα, που οδηγεί στα νοκ άουτ, του 2ου ομίλου του θεσμού.

Παρά το γεγονός πως τιμωρήθηκε στην 2η περίοδο από το γεγονός πως τα περίμενε όλα από τους Γκάλινατ (16 πόντοι) και Καρ (13 πόντοι) με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το -8 του πρώτου δεκαλέπτου, ο Άρης των 12-17 διπόντων και του 48% ευστοχίας σε 30+ σουτ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια όντας μπροστά στον πίνακα του σκορ έστω και με την ελάχιστη δυνατή απόσταση (42-43).

Μετά την ανάπαυλα, από τη μια μεριά η αρμάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε στη διάθεσή της τους τρομερούς Γκάλινατ και Καρ που πλέον μετρούσαν 34 κοινούς πόντους και από την άλλη μεριά βάζοντας στην εξίσωση μονάδες όπως ο Σανόγκο (6 πόντοι, 3 ριμπάουντ), ο Ντε Σόουζα (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ) και ο άστοχος αλλά με 6 ασίστ Τολιόπουλος κατόρθωσε παίζοντας και φοβερή άμυνα (10 πόντοι με 17 σουτ στην 3η περίοδο οι Πολωνοί) να ξεφύγει ακόμα και με 9 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (52-61) αλλά και με 11 πόντους (52-63 στο 31′, 55-66 στο 33′, 57-68 στο 35′) με την εκκίνηση της 4ης και τελευταίας περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.