Πρεμιέρα με το δεξί για τη Σλοβενία η οποία επικράτησε της Βενεζουέλας με 100-85 επιβάλλοντας το ρυθμό της στο δεύτερο μέρος. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο εντυπωσιακός Doncic με 37 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Sojo με 16.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν αρκετά τους Σλοβενούς με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει υπέρ της Βενεζουέλας (31-33). Στη δεύτερη περίοδο, ο Doncic πήρε το όπλο του αλλά ο ρυθμός εξακολουθούσε να είναι υψηλός (56-51).

Στο δεύτερο μέρος, η Βενεζουέλα είχε αρκετά νεκρά διαστήματα και μοναδική απειλή στην επίθεση τον Sojo. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα οι Σλοβένοι να προηγηθούν με 78-63. Τα τελευταία δέκα λεπτά δεν είχαν κάποια δραματική εξέλιξη με τη Σλοβενία να ντεμπουτάρει θετικά στη διοργάνωση

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 56-51, 78-63, 100-85.