Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς κόντρα στην Szombathely αλλά και την δεύτερη σε τέσσερα ματς στον φετινό 1ο όμιλο του Basketball Champions League κατάφερε να πετύχει το βράδυ της Τρίτης (21/11) ο ΓΣ Περιστερίου, ο οποίος άλωσε αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος με 90-87 την έδρα της ομάδας της Ουγγαρίας, η οποία αστόχησε στο τελευταίο σουτ για την ισοφάριση, και πλέον κοιτάζει με ακόμα μεγαλύτερη αισιοδοξία την μάχη της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Αποβλήθηκε στο δεύτερο μέρος ο Βασίλης Σπανούλης μετά από έντονο διάλογο που είχε με την εξέδρα των γηπεδούχων.

Το πρώτο αγωνιστικό 25λεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία ούσα… καυτή από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ με 62% σε 26 δίποντα αλλά και με 43% σε 17 τρίποντα (9 εύστοχα δηλαδή) ήταν ασταμάτητη σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Έχοντας μάλιστα στη διάθεσή της έξι παίκτες με τουλάχιστον 8 πόντους έκαστος η ελληνική αρμάδα θα ήταν σταθερά μπροστά στον πίνακα του σκορ με αποστάσεις μεγαλύτερες της τάξης των 15 πόντων -με την τελευταία φορά που η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους κόντρα στους οικοδεσπότες του ολομόναχου Περλ (20 πόντοι μέχρι το 26′) να είναι στο φινάλε της 1ης περιόδου!

Τίποτα δεν θα ήταν δυνατόν να αλλάξει μέσα στα επόμενα λεπτά παρά τις μεγάλες προσπάθειες των γηπεδούχων που θα μείωναν μέχρι και τους 7 πόντους με περίπου τρία λεπτά ακόμα για τη λήξη αλλά και στους 4 με δύο λεπτά πίσω από τους 44 πια κοινούς πόντους των Περλ και Μπάρατς, με το Περιστέρι έστω και δύσκολα, έστω και αν είδε τους Ούγγρους να χάνουν το τελευταίο σουτ για την παράταση, να φτάνει με πολλούς πρωταγωνιστές στη διάθεσή του σε μια άνετη και εξίσου σημαντική νίκη επί εδάφους Ουγγαρίας που τον κρατάει για τα καλά εντός του κυνηγίου της πρόκρισης.

Τα Δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-72, 87-90

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Μπορείτε να δείτε τη βαθμολογία πατώντας ΕΔΩ.