Σε ένα ματς που στιγματίστηκε από μια περίπου δεκάλεπτη διακοπή λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους που έληξε με την παρέμβαση της τοπικής αστυνομίας και που ολοκληρώθηκε κάτι παραπάνω από μια ώρα από τα κανονικά του όρια, ο Ίκαρος Ικαρίας πέρασε από την έδρα της ΑΕ Καρλόβασι με 75-74 στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο της παράτασης πανηγυρίζοντας τον τίτλο στην ΤΕ Σάμου -μαζί και ένα εισιτήριο για το ειδικό τουρνουά ανόδου στη Γ Εθνική!

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από μια μίνι πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ από τον Ίκαρο στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, ένα μεγάλο τρίποντο του Παπαδάκη 01.40 πριν τη λήξη τους έφερε μάλιστα και μπροστά με 72-70 για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα.

Ο Παύλος όμως, με ένα γκολ φάουλ έπειτα από ένα γρήγορο Drive έγραψε το 74-75 με ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε, έχασε επίτηδες τη βολή και χάρισε στην ομάδα του άλλο ένα πρωτάθλημα στην ΤΕ Σάμου!

Τα ημίχρονα: 35-35, 60-60

Η παράταση: 74-75