Τεράστια εμφάνιση και τεράστια νίκη για την ΑΕΚ στην Τουρκία! Η Ένωση ήταν σπουδαία και πάλι κόντρα στην Tofas του Δημήτρη Πρίφτη και -ακόμα και αν απώλεσε σημαντικές διαφορές στην 4η περίοδο- κατάφερε να επικρατήσει τελικά με 85-82, να κάνει το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και να είναι αυτή που αρπάζει εν τέλει την πρόκριση για την φάση των 16 του φετινού BCL!

Ακόμα και αν άρχισε απόλυτα μεστά την αναμέτρηση χάρις τα μίνι… όργια των Miles και Mitchell που από νωρίς την έφεραν μπροστά στο σκορ σημειώνοντας και τους πρώτους 9 πόντους της μέχρι και το έκτο λεπτό (6-9), η ΑΕΚ μπλόκαρε απότομα στην Τουρκία και θα έπρεπε να περάσει μπόλικη ώρα μέχρι έστω να σκοράρει ξανά. Συγκεκριμένα, στην 1η περίοδο η Ένωση τα… έσπασε με μόλις 9 πόντους σε 14 κατοχές αλλά και περισσότερα λάθη από καλάθια (5 έναντι 3), κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν ακόμα και με 18-9 στο 10′ με ένα 14-0 σερί.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα του κόουτς Καντζούρη βρήκε και πάλι το χέρι της και ευστοχώντας στα τρία από τα πρώτα της έξι τρίποντα (4-8 συνολικά) μπήκε γρήγορα γρήγορα και πάλι στο ματς περνώντας μάλιστα και μπροστά με το πέρας ενός τετάρτου (20-17 στο 13′, 22-23 στο 15′). Η Tofas όμως, βρισκόμενη άλλωστε με την πλάτη στον τοίχο, έδειξε πιο ενεργητική σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και κάνοντας καλύτερα τα βασικά (+3 ριμπάουντ, -2 λάθη, +2 κλεψίματα) κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο υπέρ της 42-38.

Ποιος είδε την ΑΕΚ και δε τη φοβήθηκε στην 3η περίοδο;! Η Ένωση παρουσιάστηκε τρομερή τόσο στην άμυνα (10 πόντοι παθητικό σε 18 κατοχές) όσο και στην επίθεση (23 πόντοι ενεργητικό σε 20 κατοχές) και με τους Mitchell (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Williams (14 πόντοι, 2 ριμπάουντ) να βγαίνουν μπροστά όχι απλά κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά ήδη από τα μέσα του δεκαλέπτου (50-59 στο 37′) αλλά και να μπει πολύ δυναμικά στην 4η περίοδο αγκαλιά με το +9 του 30′ (52-61) -σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο για τη συνέχεια! Mάλιστα, μέχρι και το 32ο λεπτό η Ένωση έδειχνε ικανή να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ της Τουρκίας και με ένα σύντομο 0-4 επί μέρους σκορ βρέθηκε ακόμα και στο +10 (55-65)!

Μάλιστα, μέχρι και τα επόμενα λεπτά -με τον Mitchell να συνεχίζει να κάνει ό,τι θέλει με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ στη στατιστική του- η ΑΕΚ ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι και το 33′ με διψήφιες αποστάσεις. Σε αυτό το σημείο όμως, η Tofas από το… πουθενά με δύο απανωτά τρίποντα των Milaknis και Ennis μείωσε μέσα σε ούτε ένα λεπτό από τους 10 πόντους στους 4 (70-74) βάζοντας… φωτιά στη Bursa!

Στη συνέχεια δε, ακόμα και αν ο Mitchell έσωσε ακόμα μια επίθεση της ομάδας του, ο Buyuktuncel με ένα τρίποντο… μαχαιριά 2 περίπου λεπτά πριν το τέλος μείωσε ακόμα και στον πόντο για την Tofas (75-77) -λίγες στιγμές πριν ο Strelnieks με 2-2 βολές φέρει την ΑΕΚ και πάλι στο +3 (75-78). H Τofas όμως, το είχε πιστέψει πια για τα καλά και με ακόμα ένα τρίποντο (5-7 στην περίοδο), του Ennis αυτήν τη φορά, ισοφάρισε σε 78-78 ένα λεπτό πριν το τέλος!

Strelnieks και Φλιώνης όμως με δύο μεγάλα καλάθια έφεραν ξανά την ΑΕΚ μπροστά αρχικά με 78-81 και στη συνέχεια με 80-83 με μόλις 29” στο ρολόι. Ο Φλιώνης λίγο αργότερα ήταν απόλυτα ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών για το 82-85, με τον Braimoh να σπαταλάει στη συνέχεια την τελευταία ευκαιρία των Τούρκων και να στέλνει την ΑΕΚ στην επόμενη φάση!

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 82-85

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.