Αν το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό στον αγώνα με τη Hapoel Holon, ήταν να σπάσει την αντίπαλη άμυνα ζώνης, τότε, πέρασε το τεστ με καλό βαθμό. Οι “ερυθρόλευκοι” δυσκολεύτηκαν απέναντι στην άμυνα των Ισραηλινών, ωστόσο την κατέβαλαν με 88-77 χάρις σε ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο και αύριο (24/9, 18:00) θα αντιμετωπίσουν στον τελικό του τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” τον Ερυθρό Αστέρα, που νίκησε νωρίτερα το Περιστέρι.

Οι Alec Peters (15 πόντοι), Thomas Walkup (9 πόντοι, 7 ασίστ) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13 πόντοι) ήταν η τριάδα των παικτών που ξεχώρισε από τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν είχε στην Κύπρο μόνο τον Κώστα Σλούκα και ολοκλήρωσε το πρώτο του παιχνίδι με 16/42 τρίποντα, μόνο 15/21 δίποντα και συνολικό ποσοστό 50% στα σουτ. Ο Ολυμπιακός είχε επίσης 27 ασίστ και μόνο 12 λάθη. Παράλληλα, ανάγκασε τη Hapoel να υποπέσει σε 20 λάθη, “σβήνοντας” έτσι το 53,8% που είχε στα σουτ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕ 25 ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΚΑΙ 7 ΔΙΠΟΝΤΑ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Στο 3ο λεπτό προηγήθηκε με 13-2 και μέχρι το 12’ διατηρούσε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (25-14). Κάπου εκεί όμως η Hapoel πλησίασε μέχρι τον έναν πόντο (29-28 στο 16’) και κατάφερε να κλείσει το 1ο ημίχρονο ισόπαλη με τον Ολυμπιακό (36-36), έστω κι αν δεν είχε προηγηθεί ούτε μία φορά στο ματς. Η άμυνα ζώνης, πάντως, έκανε δουλειά για τους Ισραηλινούς…

Οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν το 1ο ημίχρονο με πολύ χειρότερο ποσοστό από τους Ισραηλινούς (41,9% έναντι 51,9%), ωστόσο είχαν 8/25 τρίποντα και μόνο 5/7 δίποντα! Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 48-40 στο 23’ και την Hapoel να επιστρέφει και να προηγείται μάλιστα (για πρώτη φορά στον αγώνα) με 65-67 στο 34’. Ένα ξέσπασμα, πάντως, έφτανε και περίσσευε.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με 12 διαδοχικούς πόντους, ξέφυγε με 77-67 στο 36’ και στο 39’ ανέβασε τη διαφορά και στη μέγιστη τιμή της, το +14 (88-74), παίρνοντας έτσι το αποτέλεσμα που ήθελε.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 9 (3/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Black 4, Peters 15 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), McKissic 10 (2), Canaan 6 (1), Λούντζης 6 (1), Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Fall 7, Vezenkov 8 (1), Bolomboy.

Hapoel Holon (Γκούντες): Ragland 13 (13 ασίστ, 6 λάθη), Johnson 8, Bourdillon 6, Dalton 9, Jones 10, Dawson 6, Amir, Kadji 16, Misgav 9.