Για την 3η αγωνιστική του BCL ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Ανδαλουσία από την Unicaja Malaga με σκορ 77-63 πληρώνοντας ουσιαστικά την αφλογιστία στην επίθεση και την κακή άμυνα

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε αρκετά νευρικά την αμέτρηση με την Malaga. Και αυτό γιατί αρκετές από τις πρώτες επιθέσεις του κατέληγαν σε λάθος ή κλέψιμο του αντιπάλου. Στην αντίπερα όχθη οι Dedovic και Perry ξεκίνησαν με ρυθμό με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με σκορ 10-3. Την αναμέτρηση ωστόσο ήρθε να επισκιάσει ο σοκαριστικός τραυματισμός του Keli στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ύστερα από αυτή την εξέλιξη, ο ΠΑΟΚ με τους Franke και Renfroe ως κύριοι εκφραστές της επίθεσης ισορρόπησαν το ματς δίνοντας ακόμη και το προβάδισμα στην ομάδα τους (13-14). H Ισπανική ομάδα όμως είχε γρήγορες απαντήσεις και ολοκλήρωσε τη πρώτη περίοδο με σκορ 19-16. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε για την ομάδα του Λυκογιάννη όπως το πρώτο. Στατικές επιθέσεις και εξουδετερωμένα όλα τα επιθετικά ατού της ομάδας. Χαμένα ριμπάουντ και αβίαστα λάθη. Η second unit της Malaga έσφιξε την άμυνα της και με αρκετό παιχνίδι μες στο ζωγραφιστό προηγήθηκε με έννεα, 30-21 και 34-35. Πρωταγωνιστές σε αυτό, οι Carter, Thomas και Lima. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μάζεψαν σε αυτή τη περίοδο επτά επιθετικά ριμπάουντ. Ωστόσο, οι εκλάμψεις του Hands με πέντε συνεχόμενους πόντους έριξαν την διαφορά στο -4 για το Δικέφαλο του Βορρά (36-32). Αναμφίβολα, ο ΠΑΟΚ έπρεπε για το δεύτερο μέρος να βρει και άλλους επιθετικούς πόλους πέρα από τον Franke (12π.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αμυντική τακτική του ΠΑΟΚ άλλαξε. Αλλαγές σε όλα τα σκριν και ο μεγαλύτερος έλεγχος των ριμπάουντ. Η αναμέτρηση έδειξε και πάλι να ξεφεύγε με τους Brizuela και Perry να παίρνουν πρωτοβουλίες (45-38). Όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντησεις με τους Franke, Poley και Hands. Το 52-50 ήταν γεγονός αλλά ο ΠΑΟΚ έχανε μοναδικές ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα. Ο Franke είχε φτάσει αισίως στους 18 πόντους και Poley, Riley έδινα τις λύσεις με τα δικά τους τρίποντο. Σκορ περιόδου 57-54 και το τέταρτο δεκάλεπτο αναμενόταν δραματικό. Στη τελευταία περίοδο οι άμυνες όπως ήταν φυσικό έγιναν πιο σκληρές. Ο Brizuela παρόλα αυτά έκανε ότι ήθελε την άμυνα του ΠΑΟΚ φτάνοντας στους 22 πόντους. Οι γηπεδούχοι άρχιζαν και πάλι να παίρνουν μικρό προβάδισμα (61-56) αλλά ο Hands τους χαλούσε τα σχέδια. Σε εκείνο όμως το σημείο τα επιπόλαια λάθη για το Δικέφαλο του Βορρά επανήλθαν. Το 64-59 έγινα μέσα σε δύο λεπτά να γίνεται 71-61 με τους Dedovic, Lima και Βrizuela να δείχνουν τη κλάση τους σε τέτοιου είδους παιχνίδια. Μοιραία, το παιχνίδι άνοιξε και η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +14 (77-63). Δεδομένα, η ομάδα του Λυκογιάννη πλήρωσε την κακή αμυνά της σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού αλλά και το νεκρό επιθετικό της διάστημα πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο 20-9

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-32, 57-54, 77-63

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.