Πρωτέας Βούλας – ΑΕΝΚ 87-80: Παραμένει ζωντανό στην μάχη της δεύτερης θέση ο Πρωτέας!

O Πρωτέας Βούλας ήταν καλύτερος από την αρχή της αναμέτρησης και κατάφερε να ξεπεράσει πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ το εμπόδιο της ΑΕΝΚ (87-80), με συνέπεια να πετύχει ακόμη μία εντός έδρας νίκη. Αυτό ήταν το 14ο ροζ φύλλο του οργανισμού των Νοτίων Προαστίων σε 19 αγώνες και έτσι θα τα παίξει όλα για όλα για την δεύτερη θέση στην Ελευσίνα, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 8-11 και όλα δείχνουν ότι πολύ δύσκολα θα αποφύγουν την ψυχοφθόρο διαδικασία των play out.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τις διαθέσεις τους και πήραν πλεονέκτημα έξι πόντων (9-3), ενώ ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με ακόμη καλύτερο τρόπο (23-14). Ο οργανισμός των Βορείων Προαστίων ανέβασε στροφές και πλησίασε στο καλάθι (26-24), ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον επιθετικό τους ρυθμό, πήραν προβάδισμα 16 πόντων (46-30), ενώ οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +13 (46-33) μετά από buzzer – beater τρίποντο του Ιωάννου. Το συγκρότημα του Δάγλα εξακολουθούσε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα (58-42), την στιγμή που πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 13 πόντων (72-59). Παρά τις διψήφιες διαφορές που συντηρούσε ο Πρωτέας, η ΑΕΝΚ δεν τα παρατούσε και πλησίασε στους εννιά (77-68), ενώ έγινε ακόμη απειλητικότερη στην συνέχεια (79-72 στο 37′ 30΄΄). όμως ένα καλάθι του Σκορδά διαμόρφωσε το 83-74 στο 1:30 λεπτό πριν την λήξη και καθόρισε τον νικητή της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 46-33, 72-59, 87-80

Έσπερος Καλλιθέας – ΟΦΗ 73-67: Ένα βήμα από την εξάδα οι Καλλιθεάτες!

Ο Έσπερος Καλλιθέας ανέβασε στροφές μετά το άσχημο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να καταφέρει να ξεπεράσει το εμπόδιο του  και να συνεχίσει ακάθεκτος την τρομερή του πορεία το τελευταίο διάστημα. Με αυτήν την νίκη οι “κυανόλευκοι” ανέβηκαν στο 10-9 και δείχνουν πως θα αποφύγουν τα πλέι άουτ, ενώ έχουν ελπίδες ακόμη και για τα πλέι οφ, την ώρα που η αρμάδα του Ράλλη υποχώρησε στο 8-11 και όπως όλα δείχνουν θα λάβει μέρος σε αυτήν την ψυχοφθόρο διαδικασία.

Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο από το ξεκίνημά του αν κι οι Κρητικοί είχαν “βραχεία κεφαλή” (13-15), την οποία διατήρησαν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (14-17). Το συγκρότημα του Μάη Κωνσταντινίδη έδειξε πως αφυπνίζεται και έφτασε στο +6 (23-17), ενώ λίγο αργότερα πήρε αέρα δέκα πόντων (34-24) και τελικά οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +8 (37-29).  Οι Καλλιθεάτες πάτησαν ακόμη πιο δυνατά το πόδι στο γκάζι και ξέφυγαν με 17 πόντους (49-32), ενώ πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 16 πόντων (56-40). Παρόλα αυτά οι “ασπρόμαυρο騔 προσπαθούσαν να μπουν στην εξίσωση του αγώνα, κάτι το οποίο κατάφεραν εν μέρει, αφού μείωσαν στους 11 πόντους (56-45). Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι δεν περιορίστηκαν εκεί και πλησίασαν στους τέσσερις στα 45” πριν την λήξη (69-65), ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στην επόμενη κατοχή και καθάρισαν την υπόθεση -νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 14-17, 37-29, 56-40, 73-67