Ο Παναθηναϊκός είδε την Villeurbanne να φέρνει το ματς στα ίσα από το -16, ωστόσο ευτύχησε να αποδράσει με ένα σημαντικό διπλό από την Λυών (81-89), χάρις στην φοβερή του ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75μ. Ουσιαστικά, η ελληνική ομάδα έσπασε το σερί των τριών ηττών και ανέβηκε στο 7-7, την στιγμή που οι Γάλλοι παρέμειναν κολλημένοι στην προτελευταία θέση και τις δύο νίκες. Aπό την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι Σλούκας (18 πόντοι, 12 ασίστ), Μήτογλου (16 πόντους, 11 ριμπάουντ) και Grigonis (19 πόντοι), ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Cabarrot με 17 πόντους.

Οι δύο “μονομάχοι” εκκίνησαν αρκετά δυνατά την αναμέτρηση ειδικά επιθετικά, με σκορ να είναι υψηλό στα πρώτα τρία λεπτά της (8-6). Οι “πράσινοι” εξακολουθούσαν να παίζουν στο ίδιο υψηλό τέμπο και με δύο τρίποντα των Σλούκα και Grigonis προσπέρασαν (10-12), με την κατάσταση στο ματς να μην διαφοροποιείται ιδιαίτερα στα επόμενα λεπτά (14-15). Οι Γάλλοι μπήκαν μετά από αρκετή ώρα στην πρωτοπορία του σκορ ύστερα από τρίποντο του Scott (19-17), ενώ το “τριφύλλι” έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (21-24) με πρωταγωνιστή τον Σλούκα (οκτώ πόντοι, δύο ασίστ).

Το συγκρότημα του Ataman συνέχιζε να είναι το ίδιο αποτελεσματικό στο μπροστά μέρος του παρκέ και με όπλο την εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, κατάφερε να πάρει αέρα εννιά πόντων (21-30) μετά από τρίποντο του Nunn. Μάλιστα η ελληνική ομάδα δεν περιορίστηκε εκεί και με νέο εύστοχο περιφερειακό σουτ του Nunn αποσπάστηκε με 14 πόντους (25-39), αλλά οι παίκτες του Pozzeco έβγαλαν σφυγμό και πλησίασαν στους 11 (30-41). Ο Cabarrot πήρε για τα καλά φωτιά και με ακόμη ένα καλάθι διαμόρφωσε το 34-42, την ώρα που ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +9 (36-45).

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος όπως και στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με κύριο επιθετικό μοχλό τον Nunn ανέκτησε άμεσα το +12 (40-52), το οποίο το διατήρησε και στις επόμενες στιγμές του ματς (42-54). Η Villeurbanne προσπαθούσε να απαντήσει και με τρίποντο του Lee έκλεισε ελαφρώς την ψαλίδα (45-54), την ώρα που έδωσε ακόμη πιο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση έπειτα από τις δύο εύστοχες βολές του Lighty (51-56). Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” αφυπνίστηκαν γρήγορα και με τον Σλούκα να κόβει και να ράβει επιθετικά (14 πόντοι, 10 ασίστ) προηγήθηκαν και πάλι με 11 (53-64), όμως οι πεισματάρηδες Γάλλοι απάντησαν με ένα σερί 7-0 και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε ντέρμπι (60-64).

O Lessοrt κυριαρχούσε και στις δύο πλευρές του παρκέ και χάρις σε τρεις προσωπικούς του πόντους, το “τριφύλλι” πήρε βαθιά ανάσα (60-67), όμως ο Egbunu χτύπησε με την σειρά του αποτελεσματικά στο PnR και με πέντε διαδοχικούς του πόντους έφερε την Villeurbanne σε απόσταση βολής (65-67). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο σκορ (69-69), εντούτοις το “τριφύλλι” μπήκε ξανά σε θέση οδηγού (69-73). Η γαλλική ομάδα δεν παράτησε τον αγώνα και με καλάθι του Fall μείωσε στους δύο, όμως ο Grigonis ανταπέδωσε με ένα τεράστιο τρίποντο για το 74-79, ενώ οι Μήτογλου και Σλούκας έστειλαν τον Παναθηναϊκό στο +8 (76-84) με δύο καθοριστικά περιφερειακά σουτ και του χάρισαν οριστικά την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89