Το πρώτο παιχνίδι για τα NBA Japan Games 2022 άρχισε νωθρά, βελτιώθηκε στην πορεία και ολοκληρώθηκε με τους Warriors να παίρνουν την πρώτη νίκη επί των Wizards με 96-87. Ακόμα και στο πρώτο τους φιλικό οι πρωταθλητές ήταν αυτοί που ήθελαν περισσότερο τη νίκη στην κατάμεστη από 22.500 θεατές Saitama Super Arena.

Το παιχνίδι, βέβαια, δεν είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, πέρα από κάποιες εκλάμψεις και τις εντυπωσιακές φάσεις που δημιούργησε κυρίως ο James Wiseman. Ο 21χρονος σέντερ έκλειψε την παράσταση στη Σαϊτάμα και ήταν μακράν ο πιο κεφάτος και ουσιώδης παίκτης από τους πρωταθλητές “Dubs”, έχοντας 20 πόντους με 8/11 σουτ και 8 ριμπάουντ σε 24 λεπτά.

Ο Rui Hachimura (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Washington και όπως αναμενόταν, ήταν και το πρόσωπο του αγώνα (Ιάπωνας γαρ), επισκιάζοντας ακόμα και τον Stephen Curry, ο οποίος έπαιξε μόνο 13 λεπτά και είχε 6 πόντους, 1/7 σουτ και 4 λάθη.

Οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν 30 από τους 36 παίκτες που είχαν στα ρόστερ τους (δεν έπαιξαν οι Thompson, Iguodala, McClung, Spencer για τους Warriors και οι Barton, Dotson για τους “μάγους”) και ήταν φυσιολογικά “σφιγμένες” στην επίθεση. Διόλου τυχαία σούταραν με πολύ χαμηλά ποσοστά (37,3% οι Warriors και 38,7% οι Wizards), σε ένα ματς στο οποίο το Golden State μάζεψε 17 ριμπάουντ παραπάνω (59-42).

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου το πρωί της Κυριακής (2/10, 08:00), στο ίδιο γήπεδο.

Τα δωδεκάλεπτα: 12-16, 37-41, 63-69, 87-96