O Προμηθέας Πατρών για την 12η αγωνιστική του Eurocup κέρδισε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ 81-72  την Buducnost. Στην 4η θέση με ρεκόρ 7-5  που υπερτερεί σε ισοβαθμία με την Buducnost.

Ο Προμηθέας Πατρών άρχισε το παιχνίδι παίρνοντας ένα προβάδισμα 4 πόντων (9-5). Με τις 2 ομάδες να είναι άστοχες και να συμβαδίζουν στο σκορ (16-16, 18-18) η περίοδος τελείωσε με τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα ενός καλαθιού (20-18) και ο Dustin Hogue να έχει ήδη 9 πόντους (4/4 δίποντα, 1/1 βολή) και 2 rebounds. Από τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Cameron Raynolds με 6 πόντους (2/3 τρίποντα) και 2 rebounds. Η 2η περίοδος άρχισε με τον Προμηθέα να έχει προβάδισμα 9 πόντων (31-22 στα μισά της περιόδου)  ενώ σταδιακά η ομάδας της Πάτρας παγίωσε μια διαφορά 8 πόντων με το ημίχρονο το σκορ να είναι στο +8 για τους γηπεδούχους (41-33).

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο ήδη εξαιρετικός από την 1η περίοδο Dustin Hogue τελειώνοντας το ημίχρονο με 12 πόντους με απόλυτη ευστοχία στα δίποντα (5/5) και 2/3 βολές, 2 rebounds, 2 assists και 2 λάθη.

Για την Buducnost 1ος σκόρερ του ημιχρόνου ήταν ο Erick Green με 8 πόντους (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές) και 2 rebounds.

Στην 3η περίοδο η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 11 πόντους (49-38) με την ομάδα από το Μαυροβούνιο να μειώνει στους 5 πόντους (53-48) ενώ η ομάδα της Πάτρας με ένα σερί 13-2 έκλεισε την  3η περίοδο προηγούμενη 63-50 (+13).

Και οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει στο +13 (69-56, 74-61) και τη διαφορά να φτάνει στο +17 (81-64) με το τελικό σκορ να είναι 81-72.

Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ήταν ο Arnoldas Kulboka με 30 πόντους (5/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/5 βολές), 4 rebounds, 3 assist και +36 στην αξιολόγηση.

Για την Buducnost πρώτος σκόρερ ήταν ο Petar Popovic με 14 πόντους (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), 1 rebound, 3 assists, 1 κλέψιμο και +18 στην αξιολόγηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Κλίβαζ, Τσέλικ

Τα ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 41-33, 63-50, 81-72

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική ο Προμηθέας θα ταξιδέψει στη Γερμανία για να αντιμετωπίσει το Αμβούργο (31/01, 20:30), ενώ η Μπουντούτσνοστ θα υποδεχτεί τους Λόντον Λάιονς του Κώστα Κουφού (01/02, 20:00).