Trace N Chase (top)

Καλάθης κερνούσε, Τόμας έπινε και Παναθηναϊκός κέρδιζε

Με το Νικ Καλάθη να αγγίζει το δεύτερο triple double της καριέρας του στην Ευρωλίγκα και τον ΝτεΣόν Τόμας να είναι εξαιρετική μηχανή παραγωγής πόντων, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βαλένθια με 91-80 και έφτασε στο 4-3.

Την 4η νίκη του στη φετινή Ευρωλίγκα και δεύτερη συνεχόμενη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε της Βαλένθια με 91-80, με τους "πράσινους" να δυσκολεύονται περισσότερο από όσο υπολόγιζαν, όμως ο επιθετικός πλουραλισμός των "πρασίνων" έδωσε στο τέλος τη νίκη. Στο 4-3 βρίσκονται πλέον οι νταμπλούχοι Ελλάδος, με τη Βαλένθια να δείχνει σημάδια βελτίωσης, ειδικά στο β' ημίχρονο, όμως παραμένει στο 1-6.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο ηγέτης του, Νικ Καλάθης, με τον κορυφαίο πασέρ να πετυχαίνει double double με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Εξίσου καλός ήταν και ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, επιστρέφοντας στα παραγωγικά βράδια στην Ευρωλίγκα. Ουσιαστικοί οι δύο φόργουορντ, Παπαπέτρου και Τζόνσον με 8 και 11 πόντους αντίστοιχα, δεν φάνηκε ιδιαίτερα ο Τζίμερ Φριντέτ αν και πέτυχε 12 πόντους, με τον Τάιρις Ράις να αγωνίζεται περισσότερο.

Ο Αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με την πεντάδα του τελευταίου αγώνα με την Εφές Αναντολού, στηριζόμενος σε ένα ψηλό και συνάμα αθλητικό σχήμα. Η πεντάδα με τους Καλάθη, Φριντέτ, Τόμας, Μπέντιλ και Ουάιλι απέδωσε καρπούς στα πρώτα λεπτά, μιας και μπορεί το ξεκίνημα να ήταν νωχελικό και ο Παναθηναϊκός να πέτυχε καλάθι μετά από σχεδόν 2’ λεπτά, όμως με ένα σερί 9-0 βρέθηκε μπροστά με 9-2. Οι «πράσινοι» ήθελαν να κυνηγήσουν επιθετικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να είναι αργοί στο transition στην άμυνα, κάτι το οποίο και εκμεταλλεύτηκε η Βαλένθια δύο φορές από τα 6,75 και μία με τον Ντούμπλιεβιτς, ο οποίος πήρε καλάθι και φάουλ. Το 11-13 έφερε αλλαγές για το «τριφύλλι», με τον Παπαπέτρου και τον Παπαγιάννη να μπαίνουν στο παρκέ και με ένα σερί 10-0 βρέθηκαν ξανά μπροστά στο σκορ. Η είσοδος του Ράις έφερε και την έξυπνη φάση της βραδιάς, με τον Αμερικανό να κερδίζει φάουλ στη γραμμή του τριπόντου, ευστοχώντας και στις τρεις βολές και κάνοντας το 26-18.

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα ούτε στο β’ δεκάλεπτο. Η είσοδος του Παππά αποτέλεσε και το σημαντικότερο νέο (είχε μπει και στα 7’’ πριν τη λήξη του α’ δεκαλέπτου), με τον εκρηκτικό γκαρντ να πετυχαίνει δύο τρίποντα και ξεσηκώνει το κοινό, την ώρα που το «τριφύλλι» έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα χάρη στο τελείωμα του Παπαγιάννη (35-25). Η διαφορά μάλιστα ακόμα και τους 13 (38-25), όμως τρία λάθη στην επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στη Βαλένθια να μειώσει τη διαφορά (38-30). Ο Αργύρης Πεδουλάκης επανέφερε τους βασικούς του στην πεντάδα, η διαφορά σταθεροποιήθηκε στους 10, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-35.

Το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου δεν θύμισε σε τίποτα το α’ ημίχρονο, με τη Βαλένθια να τρέχει ένα σερί 8-0 μειώνοντας τη διαφορά στους 4 (47-43), με αποτέλεσμα ο Αργύρης Πεδουλάκης να καλέσει εσπευσμένα time out. Τα πράγματα αντί να βελτιωθούν χειροτέρευσαν για το «τριφύλλι», το οποίο βρέθηκε μπροστά μόλις για ένα πόντο (49-48). Ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πολύ στην επίθεση, την ώρα που η Βαλένθια είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75 (45,5% στο 27’), με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 59-59. Η ευστοχία της Βαλένθια έδωσε ακόμα και το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (61-62). Ο Ράις έδωσε τις απαραίτητες λύσεις, σε συνδυασμό με τον Παπαπέτρου, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει στο 68-64, με τον Παναθηναϊκό να δέχεται σε 10’ λεπτά 29 πόντους.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε τον Παναθηναϊκό κάνει το δικό του ξέσπασμα, με τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είναι εύστοχοι από τα 6,75 και να αυξάνουν τη διαφορά στους 10 πόντους ξανά. Ο Καλάθης δημιουργούσε, ο Τόμας εκτελούσε και οι «πράσινοι» έφταναν πλέον τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας. Το «τριφύλλι» είχε πλέον τον έλεγχο του αγώνα και φαινόταν πως δύσκολα θα κινδύνευε, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους 6 (82-76), με το ενδιαφέρον να στρέφεται στα νούμερα του Νικ Καλάθη, με τον ηγέτη των «πρασίνων» να είναι πολύ κοντά στο δεύτερο triple double της καριέρας του στην Ευρωλίγκα, όμως μία ασίστ δεν τον βοήθησε να γράψει ξανά ιστορία.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη έχοντας εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας, με 53,3% στο δίποντο και 52,6% στο τρίποντο και παρά τα 14 λάθη, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Ένα ροζ φύλλο αγώνα που θα μπορούσε να έρθει πολύ πιο εύκολα, όμως ο Παναθηναϊκός δυσκόλεψε ο ίδιος τον εαυτό του, όντας κακός αμυντικός και δεχόμενος 29 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο, με τους οποίους απέκτησαν οι «νυχτερίδες» ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Τόμας 19 (2), Ράις 14 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 6 (2), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 11 (3), Φρεντέτ 12 (1), Καλάθης 13, Γουάιλι 2, Μήτογλου, Μπεντίλ.

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 20 (2), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 27 (3), Εντούρ (0/4 σουτ), Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ, Μότουμ 3, Ντούμπλιεβιτς 11 (1), Βίβες 7 (1), Σαν Εμετέριο 5 (1), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 6 (2).