Το +54 του Παναθηναϊκού στο Λαύριο είναι η δεύτερη μεγαλύτερη σε έκταση εκτός έδρας νίκη ομάδας γενικά στην Basket League. Τη μεγαλύτερη (+62) την έχει σημειώσει επίσης ο Παναθηναϊκός επί του Μακεδονικού (44-106 περίοδος 266-2007).

Μάλιστα με τους 111 πόντους που πέτυχε στο Λαύριο και τους 226 συνολικά στις δύο τελευταίες αγωνιστικές της Κανονικής Περιόδου (είχαν προηγηθεί οι 115 κόντρα στην ΑΕΚ) ο Παναθηναϊκός έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας στην ιστορία του στην Basket League κι από την περίοδο 2010-2011 και μετά όταν καθιερώθηκε το χρονόμετρο των 24’’ στην επίθεση. Επίσης, οι «πράσινοι» έκλεισαν την Regular Season με μέσο όρο 92,46 πόντους και κατέρριψαν την επίδοση των 91,08 που είχαν από την σεζόν 2010-2011!

O Παναθηναϊκός τελείωσε την αναμέτρηση με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων: Οι Μάικ Τζέιμς, Νίκος Παππάς σκόραραν από 15 πόντους με τον Αμερικανό γκαρντ να μοιράζει και 8 ασίστ, ενώ ο Ζακ Όγκαστ είχε 13, ο Κρις Σίνγκλετον 12 και οι Τζέιμς Γκιστ, Θανάσης Αντετοκούνμπο από 10.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με τους Νικ Καλάθη, Κέι Σι Ρίβερς να σκοράρουν έξω από τα 6,75 μέτρα και τον Ίαν Βουγιούκα μέσα από την ρακέτα, προηγήθηκε με 12-0 και 15-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Με τρίποντο, αυτή την φορά από τον Λούκα Λεκαβίτσιους, οι «πράσινοι» ξέφυγαν και με 16 πόντους (22-6 στο 9’) στην πρώτη περίοδο.

Με την είσοδο του Νίκου Παππά, η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με επτά σερί πόντους του 28χρονου γκαρντ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17 (31-14) στο 12’. Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 9 πόντους του Μάικ Τζέιμς και 6 του Τζέιμς Γκιστ, ανέβασαν την διαφορά στους 31 (48-17) στο 16’. Με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού, ο Παναθηναϊκός έφτασε την διαφορά στους 36 (59-23) με 1’ και 16’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Παππά να έχει φτάσει τους 12 και το ”τριφύλλι” να έχει 8/13 σουτ από την περιφέρεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πρωταγωνιστής των «πρασίνων» ήταν ο Κρις Σίνγκλετον, καθώς με οκτώ πόντους του 29χρονου Αμερικανού φόργουορντ, οι «πράσινοι» ξεπέρασαν τους 40 πόντους διαφοράς (75-34) στο 26’. Η διαφορά υπέρ του Παναθηναϊκού πλησίασε και τους 50 πόντους (85-37) στο 28‘.

Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 6-0 για τους «πράσινους» με δύο καλάθια του Ζακ Όγκαστ. Η διαφορά ανέβαινε όσο περνούσε η ώρα ξεπερνώντας τους 50 (93-42) στα πρώτα ενάμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου. Με πρωταγωνιστή τον Όγκαστ ο Παναθηναϊκός έφτασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 58 πόντων (104-46), με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 57-111.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 26-59, 42-89, 57-111.

Λαύριο (Σερέλης): Κακλαμανάκης 5, Μέιερ 2, Ουίγκινς 12, Νουάμου, Μουρ, Παπαδημητρίου 6 (2), Βεργίνης 2, Μεχίντι 4, Κουζέλογλου 6, Περράκης, Γιαννακόπουλος 2.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (2), Ρίβερς 9 (2), Βουγιούκας 6, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 7 (1), Τζέιμς 15 (1), Παππάς 15 (3), Γκιστ 10 (1), Λεκαβίτσιους 5 (1), Όγκαστ 13, Αντετοκούνμπο 10, Μήτογλου 4.