Τα προβλήματα εμφανίστηκαν από το ξεκίνημα του αγώνα, εξαιτίας της κακής αμυντικής λειτουργίας της ομάδας του Άρη, η οποία βρέθηκε να χάνει με 16-5 στο 5′ και με 24-9 στο 8′. Οι Βούλγαροι έλεγχαν το ρυθμό και πήραν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν, στηριζόμενοι στην ευστοχία τους από την περιφέρεια με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 24-12.

Η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους (39-25) στα μέσα της δεύτερης περιόδου και σ’ εκείνο το σημείο ο Άρης έβγαλε αντίδραση. Με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη που πέτυχε συνεχόμενους πόντους και τους Μπελ και Χάρις να συνδράμουν κι αυτοί επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-16, ισοφαρίζοντας σε 41-41 στο 18′. Τελικά, οι γηπεδούχοι απάντησαν μ’ ένα σερί 7-0 ως το τέλος του ημιχρόνου, ξεφεύγοντας με 48-41.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χωρίς συγκέντρωση στο τρίτο δεκάλεπτο κι έδωσαν το δικαίωμα στη Λουκόιλ Λέφσκι να προηγηθεί με 63-49 στο 25′. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μείωσε στους εννέα, 63-54 στο 27′ και παρότι κράτησε τους γηπεδούχους στους δυο πόντους μέχρι τη λήξη της περιόδου, δεν μετουσίωσε την καλή της αμυντική παρουσία επιθετικά με το σκορ να είναι 65-54 στο 30′.

Οι πρωταθλητές Βουλγαρίας διατήρησαν διψήφιες διαφορές στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (69-54 και 71-56). Ο Άρης με σερί 7-0 έριξε τη διαφορά στους οκτώ (71-63), χωρίς όμως να καταφέρει κάτι παραπάνω, αφού η Λουκόιλ Λέφσκι άνοιξε πάλι τη ψαλίδα, (77-63), φτάνοντας στη τρίτη της νίκη στη διοργάνωση σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-41, 65-54, 77-66.

Λουκόιλ Λέφσκι  (Παπάζοβ): Αβράμοφ 11 (3), Κ. Ιβάνοβ 10 (2), Μίγιοβιτς 8 (2), Ρέμπερτ 16 (2), Ζαχάριεφ 11, Ν. Ιβάνοβο 15 (2), Ρόμπινσον 6, Βελίκοφ.

Άρης (Αγγέλου): Μπελ 16 (4), Φλιώνης 5 (1), Τζόουνς 2, Κάιζερ 5, Σλαφτσάκης 6  (1), Αγγέλου, Μποχωρίδης 14 (1), Νταλό 1, Χάρις 9 (3), ΜακΓκί 8, Βεργίνης.