Στο ΔΑΣ “Δημήτρης Τόφαλος” Προμηθέας και ΑΕΚ διασταύρωσαν τα ξίφη τους στον πρώτο μικρό τελικό για την τρίτη θέση με τους Πατρινούς να παίρνουν την νίκη με 77-73

Αν και δεν υπήρχε ούτε το κίνητρο, ούτε η όρεξη στις δύο ομάδες, το παιχνίδι μόνο με αγγαρεία δεν έμοιαζε στο ΔΑΣ «Δημήτρης Τόφαλος». Για περίπου 15 λεπτά, άλλωστε, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να αποσπαστεί στο σκορ, μέχρι που ο Προμηθέας «έτρεξε» ένα σερί 13-0 από το 14’ έως το 16’ και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά οκτώ πόντων (40-32). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξέφυγε ακόμα και με 14 πόντους διαφορά στο 26’ (52-38) χάρις σε ένα νέο ξέσπασμα (8-0). Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε πάντως.

Η Ένωση κατόρθωσε να ροκανίσει τη διαφορά στο 2ο ημίχρονο και 4’14’’ πριν από τη λήξη προσπέρασε μάλιστα με 67-68, στην ίδια φάση που αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Δημήτρης Αγραβάνης λόγω διαμαρτυρίας στους διαιτητές. Ήταν το πρώτο προβάδισμα μετά το 14’ (25-27) για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι ισοφάρισαν το σκορ και 45’’ πριν από τη λήξη (73-73) με 3/3 βολές του Ζήση. Στην επόμενη κατοχή ο Τζεράι Γκραντ κέρδισε φάουλ από τον Γόντικα και ευστόχησε σε 2/2 βολές με 12,4’’ να απομένουν.Ο Βαγγέλης Αγγέλου κάλεσε τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση του αγώνα και ο Κατσίβελης κέρδισε φάουλ στα 4,1’’, αλλά αστόχησε στην πρώτη βολή, έχασε εσκεμμένα τη δεύτερη και παρότι κέρδισε ο ίδιος το ριμπάουντ, έκανε παράβαση ο Ματσιούλις στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. Ο Γιαννόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 2/2 βολές στα 2,8’’ και έτσι η ομάδα του πήρε την νίκη με το τελικό 77-73

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Grant,Λούντζης και Αγραβάνης με 20,12 και 15 πόντους αντίστοιχα.