Στο πιο… παράλογο ματς της φετινής σεζόν στο επίπεδο των εθνικών κατηγοριών, ο ΟΦΗ κατάφερε να αποδράσει στο… πεντάλεπτο ντέρμπι (2η παράταση μετά την αναβολή του αγώνα στην αρχική του ημερομηνία καθότι έσταζε η οροφή στην Τέντα) από την έδρα του Διαγόρα με 81-79! Πλέον, οι Κρητικοί συνεχίζουν να παίρνουν τα πάνω τους βαθμολογικά φτάνοντας τους 17 βαθμούς με την 5η τους φετινή νίκη σε 12 απόπειρες, την ίδια στιγμή που πλέον απέχουν δύο ματς καθαρά από τον ΑΟ Πεύκης και τη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού από τον 2ο όμιλο της Β Εθνικής στη Γ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 31-34, 40-45, 56-56
Οι παρατάσεις: 67-67, 79-81
Διαιτητές: Ζακεστίδης – Ουσταμπασίδης – Μαρτινάκος

Διαγόρας (Βλαχοδήμος): Χατζηγεωργίου, Ιορδάνογλου 22 (4), Μπόζιτς, Καράβας 1, Μαρουλλάκης, Παρδακάς 17 (3), Πιλκούδης 26, Χρύσης 9, Σκλήβας 3, Μητσού.
ΟΦΗ (Ράλλης): Μπυλάτοβιτς 5 (1), Λιανός 24 (2), Μποχωρίδης 30 (3), Τσερκιτζόγλου, Μυλαφιανάκης, Πέτρου, Μαρτίνα, Πρωτογεράκης 2, Σταμπουλής 10 (2), Πάλλης 6, Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης.

Θυμηθείτε τι είχε γίνει τις προάλλες

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο ιδιαίτερα κλειστό αναφορικά με τη διακύμανση του σκορ και τις διαφορές τις οποίες κατάφεραν να οικοδομήσουν οι δύο αντίπαλοι (20-16 στο 10′, 31-34 στο 20′), ο ΟΦΗ με κύριο όπλο την αμυντική του υπεροχή κατόρθωσε να εγκλωβίσει στους μόλις 9 πόντους ενεργητικό τους γηπεδούχους (0.9 πόντοι ανά λεπτό) και να μετατρέψει το οριακό +3 του φινάλε του πρώτου μέρους σε +5 (40-45) στο φινάλε της 3ης περιόδου, η οποία αν και ιδιαίτερα μέτρια (μόλις 20 πόντοι αθροιστικά) έδωσε τη δυνατότητα στους Κρητικούς να έχουν τον πρώτο λόγο στο ντέρμπι του Σαββάτου.

To ντέρμπι καλά κρατούσε όμως και στην 4η και τελευταία περίοδο, με τον Διαγόρα τώρα να είναι αυτός που -από κοινού με τη δυναμική που του χάριζε η Τέντα- έσφιξε εν πολλοίς την αμυντική του ισορροπία και βρίσκοντας πολλές λύσεις στα μετόπισθεν (11 πόντους παθητικό – 1.1 πόντοι ανά λεπτό) μπλόκαρε τον οργανισμό του Ηρακλείου και κατόρθωσε να στείλει το ματς ακόμα και στην παράταση (56-56 στο 40′) χάρις σε επί μέρους σκορ της τάξης του 16-11 στο ύστατο δεκάλεπτο!

Μάλιστα, νικητή δεν είχαμε ούτε στην πρώτη παράταση, με τις δύο ομάδες να ανακηρύσσονται ισόπαλες στο έξτρα πεντάλεπτο με 11-11 και να οδεύουν και σε δεύτερη παράταση προκειμένου να γίνει γνωστός ο νικητής ενός συναρπαστικού παιχνιδιού 50+ λεπτών!