Τον αγώνα δρόμου που κάνει προκειμένου να πάρει μία καλή θέση στο bracket εν όψει της March Madness συνεχίζει το North Carolina, το οποίο χθες το βράδυ επικράτησε του Boston College με 82-70. Οι “Tar Heels” “καθάρισαν τη μπουγάδα” από το πρώτο ημίχρονο, οπότε και προηγήθηκαν με δεκαπέντε πόντους (48-33) με αποτέλεσμα στην επανάληψη να κάνουν συντήρηση δυνάμεων.

Μία άκρως σημαντική νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του το Ohio State. Οι “Buckeyes” επικράτησαν εντός έδρας του Wisconsin με 58-49, σε ένα παιχνίδι που μπορεί να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να βελτιώσουν τη βαθμολογική τους θέση.

Minnesota και Nebraska μπορεί να είχαν παρεμφερή ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά η καθολική υπεροχή των “Golden Golphers” στον τομέα των ριμπάουντ (36 έναντι 19) τούς έδωσε τη νίκη με 84-65.