Η ήττα από την οικοδέσποινα Γεωργία και τα επεισόδια με τα οποία συνοδεύτηκε (εντός κι εκτός παρκέ) δεν δημιούργησε απόνερα στην Τουρκία. Κόντρα στο Βέλγιο η ομάδα του Ergin Ataman έκανε την πιο πειστική, την καλύτερη εμφάνισή της στο EuroBasket, πήρε πολύ εύκολα τη νίκη με 78-63 και επέστρεψε στη διεκδίκηση της 1ης θέσης του 1ου ομίλου στην Τιφλίδα.

Δύο ΝΒΑers έδειξαν το δρόμο στους Τούρκους. Ο Alperen Sengun (24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ ο Furkan Korkmaz (16 πόντοι) επικεντρώθηκε στο μπάσκετ και όχι στο… ξύλο. Με τη συγκεκριμένη τριάδα να βγαίνει μπροστά, λοιπόν, η Τουρκία έκανε το 3-1 στον 1ο όμιλο, έχοντας 53% εντός πεδιάς, υπερδιπλάσιους πόντους μέσα από τη ρακέτα (40-18) και το προβάδισμα για 38’342’’.

Ο Harris Bratanovic (15 πόντοι) και ο Hans Vanwijn (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από το Βέλγιο, το οποίο δεν προηγήθηκε ούτε δευτερόλεπτο στο παιχνίδι. Οι Τούρκοι έβαλαν τους πρώτους επτά πόντους, ξέφυγαν με 6-20 στο 10’ και παρότι έχασαν τη 2η περίοδο στο επιμέρους σκορ (το 1ο ημίχρονο έληξε 30-37), δεν απειλήθηκαν ποτέ. Η ομάδα του Ataman μπήκε με φόρα στο 2ο ημίχρονο όπως και στο 1ο, απομακρύνθηκε με 34-52 στο 25’ και με 38-59 στο 28’, διατηρώντας με άνεση σε διψήφια τιμή τη διαφορά στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Για την ιστορία, αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη της Τουρκίας επί του Βελγίου σε EuroBasket, από το οποίο ηττήθηκε για τελευταία φορά το 1963. Οι Τούρκοι έχουν πλέον ρεκόρ 7-2 στις αναμετρήσεις με το Βέλγιο σε επίπεδο ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 6-20, 30-37, 47-59, 63-78