Advertisement

Κύπελλο Ανδρών: Ιωνικός για... Α1

Τη μεγάλη νίκη με 71-64 πανηγύρισε ο Ιωνικός επί του Περιστερίου και έκανε το μεγάλο μπαμ της ημέρας στη φάση του Κυπέλλου, αποκλείοντας την ομάδα της Α2 από την επόμενη φάση.
Κύπελλο Ανδρών: Ιωνικός για... Α1

Ο Ιωνικός έδειξε ότι είναι έτοιμος για όλα και με μία εμφάνιση από... Α1 πήρε μία σπουδαία νίκη και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, αφήνοντας εκτός το Περιστέρι, το οποίο ξεκίνησε τη σεζόν με το... αριστερό, με δεδομένο και το αισιόδοξο κλίμα που επικρατούσε φέτος.

Η Καβάλα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας και εκμεταλλεύτηκε πλήρως το χαμηλό βαθμό ετοιμότητας του Αρκαδικού, με δεδομένο ότι η ομάδα της Τρίπολης μόλις πριν λίγες μέρες ξεκίνησε τον προγραμματισμό της για τη νέα σεζόν. Στο τέλος του α' ημιχρόνου η διαφορά είχε φτάσει ήδη σε υψηλά επίπεδα (53-29), με την Καβάλα να καθαρίζει στο τέλος το ματς με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο Ηρακλής από την πλευρά του έκανε το καθήκον του και νίκησε με σχετική άνεση τον Τρίτωνα, παίρνοντας παράλληλα και το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Με άνεση προκρίθηκαν στην επόμενη φάση και η Καστοριά, με την νεοφώτιστη στην Α2 να νικά στην Μάνδρα την τοπική ομάδα, ενώ και ο Αμύντας πέρασε με σχετική άνεση από την Κοζάνη κόντρα στην Ελίμεια. Από την άλλη, το Μαρούσι μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά στην έδρα του Πανελευσινιακού, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη.

Τα αποτελέσματα:
Καβάλα – Αρκαδικός 109-56
ΑΟ Τρίτων – ΓΣ Ηρακλής 57-81
Μανδραϊκός - Καστοριά 74-91
ΓΣ Ελίμειας - ΑΟ Αμύντας 59-75
ΑΟ Παγκρατίου - ΑΣ Απόλλων Π. 64-62
Πανελευσινιακός ΑΟΚ – ΓΣ Αμαρουσίου 68-73
ΣΑΑΚ Ανατολία – ΑΕ Λάρισας 84-69
ΑΟ Αγρινίου – Εθνικός ΟΦΠΦ 55-70
ΑΕ Ν. Κηφισιάς – ΓΣ Ερμής Αγιάς 83-81
ΑΟΚ Ίκαροι Σερρών – ΑΣΕ Δούκα 89-63
ΚΑΟ Κορίνθου – ΑΣ Καρδίτσας 64-75
ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – ΓΣ Περιστερίου 71-64
ΑΣ Ευρώπη Πευκ. – ΑΕ Δόξα Λευκάδας 72-88
ΚΣ Γέφυρας – ΑΕ Ψυχικού 55-62
ΓΣ Χαρίλαος Τρικ. – ΑΣ Παπάγου 69-71
Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Χολαργός 65-84

Τα Φύλλα Αγώνα

Καβάλα – Αρκαδικός 109-56
Διαιτητές: Φουτζήλας, Γαζέτας (Μπρίγκος)
Δεκάλεπτα: 23-14, 53-29, 84-38, 109-56
Καβάλα(Α. Καραπιπερίδης): Ερεμπενάγκμπε 12, Καπνιάρης 7, Μιχάλογλου 19 (5), Παντόπουλος 14 (2), Χονδρόπουλος 5 (1), Αθανασιάδης 12, Κουμλελής 3, Πιεβάλιτσα 6, Καραθανάσης 11 (1), Περτζεμλίδης 3 (1), Παπάς 17 (3)
Αρκαδικός (Δ. Κουστένης): Καψιώτης 3 (1), Χωματάς, Μιαούλης, Τσιράκης, Μουρούτσος, Μάρκου 7 (2), Αλεξόπουλος 7 (2), Απέργης 17 (2), Τζουγκαράκης 22 (1)

Τρίτων-Ηρακλής 57-81
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Νάστος (Ακελ)
Δεκάλεπτα: 19-31, 33-44, 45-65, 57-81
Τρίτων (Μ. Μιχελάκος): Ευστρατίου 2, Κουτούλας 2, Καλαντζής 14(2), Τασόπουλος 4, Μπιμπ 3(1), Θυμνιός 6, Καραδολάμης 8(2), Ντορμπάρης 3(1), Γκαβανόπουλος 7(1), Κουκουνιάς 8.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Γκαγκαλούδης 12, Κακαρούδης 14 (3), Μπούμπαλο 10, Καλαϊτζίδης 3, Αγγελακόπουλος 11, Παπαδιονυσίου 4, Γιαννακίδης 8(2), Αθανασούλας 9(2), Τσούκας, Τότσιος 10.

Μανδραϊκός - Καστοριά 74-91
Διαιτητές: Κοτσίμπας, Ντάνος (Παπαδόπουλος Κ.)
Δεκάλεπτα: 35-45, 54-64

ΑΣ Ευρώπη Πευκ. – ΑΕ Δόξα Λευκάδας 72-88
Διαιτητές: Τζίμα, Κοϊμτζόγλου (Παπαγεωργίου)
Δεκάλεπτα: 26-27, 45-49, 60-73, 72-88
Ευρώπη ( Πλατής ): Δανάκης 8, Τσιμπής 8 (2), Λαζαρίδης, Τζουβάρας 11 (1), Μαυρίδης 4, Καραμπέκης 13, Μυλωνίδης 9, Παπαδημητρίου, Κιγμέτογλου 10 (1), Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης 5, Σμυρλής
Δόξα Λευκάδας (Λ. Χατζηκυριακίδης): Ράπτης 11, Καλαμπάκας 7 (1), Πετρόπουλος 17 (1), Λιακόπουλος 15 (1), Καμπουρίδης 2, Μπέμπης 15 (2), Τσαλδάρης 11 (2), Ρόζιτις 10

ΑΟ Ιωνικός Νικαίας – ΓΣ Περιστερίου 71-64
Διαιτητές: Θεονάς, Καρδάρης (Ηπιώτης)
Δεκάλεπτα: 21-15, 32-33, 49-48, 71-64
Ιωνικός Ν. (Μ. Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ. 5 (1), Κοντραφούρης, Καράμπουλας 10 (1), Βουγιούκας 6,  Κατούφας 7, Παπαδόπουλος 6, Βασιλόπουλος Φώτης 18 (4), Κανονίδης 13, Κουντουράς
Περιστέρι (Ν. Καραγιάννης): Κωνσταντακόπουλος 15 (2), Μαγγούνης 9, Πολυτάρχου 5, Αγγέλου 3, Μάντζαρης 2, Σκορδίλης 7, Σιγκούνας 8, Σίμτσακ 8, Δημητριάδης 7

ΚΑΟ Κορίνθο-Καρδίτσα 64-75
Διαιτητές: Διμπινούδης-Πόντας
Δεκάλεπτα: 14-25, 26-42, 45-61, 64-75.
ΚAO Κορίνθου (Νικητόπουλος – Διαμαντίδης): Γεωργούλης, Κωνσταντίνου 2, Σακελλαράκης 7, Μακρής 21(3), Πράτης, Κεφαλάς 8(1), Καρούζος 7, Δανιήλ 6(2), Χρήστου, Αντωνόπουλος 5(1), Σκορδάς 4, Γιανναλέτσος 4.
Καρδίτσα (Καλογήρου, Κομποδιέτας): Τζόρτζεβιτς 20, Βλάχος, Ψαρόπουλος 11(1), Αμπαράς 11(3), Μαυρογιάννης 7, Παππάς 3, Τεπετίδης 7(1), Καμαριώτης 6, Νάκης, Τριχόπουλος 3(1), Θέος 6, Κουρέπης 1.

Παγκράτι-Απόλλων Πάτρας 64-62
Διαιτητές: Μακρής, Μπανασάκης (Βιδάλης)
Δεκάλεπτα: 11-8, 33-26, 38-35, 64-62
Παγκράτι (Χούμπαυλης): Ξιούρας 3(1), Καυκής 7(1), Γιαννίκος 12(2), Γεωργοπαπαδάκος 14(2), Τόρες, Μήτσιαλος 5, Τζάτζας, Λυτόπουλος 4, Φασουράς, Χριστόπουλος 11(1), Μπάνος 4, Γερονίκος 2.
Απόλλων Πάτρας (Παπαδόπουλος): Κασπίρης, Γόντικας 16, Αποστολίδης 2, Κιτσούλης 11, Μαστρογιαννόπουλος 21(2), Χείλαρης, Παπαβασιλόπουλος, Βρμπαντς 2, Αναγνωστόπουλος 2, Μπαζίνας, Τσιάρας 8(1), Σίνης.

ΚΣ Γέφυρας – ΑΕ Ψυχικού 55-62
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Δημάδης (Παραλυκίδης)
Δεκάλεπτα: 6-11, 20-29, 40-46, 55-62
ΚΣ Γέφυρας (Δαμαλής-Τσίμπος): Νικολαϊδης 13 (1), Κολοκοτρώνης 4, Γαρέζος 12 (3), Σιώπης 10 (2),  Σιώμος 5, Αζίζης 8 (2), Μπίσκας 3
Ψυχικό (Γ. Ρεμεντέλας): Νοέας 6 (1), Χουχούμης 4, Παπαδιονυσίου 7, Παπαδημητρίου 5, Ιοαρδάνου 2, Ψαθάς 16 (2), Σιώκος 14, Αναγνωστάκης 8

ΣΑΑΚ Ανατολία – ΑΕ Λάρισας 84-69
Διαιτητές: Παφίλης, Παπανικολάου (Μήτσου)
Δεκάλεπτα: 17-11, 37-24, 63-49, 84-69
Σ.Α.Α.Κ. ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαιτατζής) Πουλιανίτης, Πρωτούλης 4, Βλάχος 2, Λεμονάκης, Γαλανίδης 8(2), Ζαφειρούδης 6, Ξενιτίδης 2, Σταματογιάννης 15, Ζώτος 17(1), Βεργίνης 13(1), Καραποστόλου 16(3)
ΑΕΛ (Χασανίδης):  Σαριμπαλίδης 14(3), Βλαχούλης 4, Γκογκίδης 16(2), Παπαχρήστος 17(1), Τσιαβές 10(1), Χανέλι 2, Κονδυλόπουλος 6.

ΑΟ Αγρινίου – Εθνικός ΟΦΠΦ 55-70
Διαιτητές: Δημόπουλος, Κωνσταντινίδου (Πίγκας)
Δεκάλεπτα: 12-18, 31-29, 41-50, 55-70
ΑΟ Αγρινίου (Χ. Μυριούνης): Τασόπουλος 2, Μπερερής 10, Στάνκοβιτς, Μουρατίδης 16 (2), Γκρέκας, Σταμπουλής, Τάσσος 2, Κυριλής, Μήτσου 2, Σταύρου 12, Κασάμπαλης 9, Ρέντζιος
Εθνικός ΟΦΠΦ (Β. Βλάχος): Καρακωνσταντάκης 2, Μάρτζος 9 (3), Σκιαθίτης, Τσούτσος 19 (4), Λάανε 9 (3), Μαραγκίδης 1, Οικονομόπουλος 13, Μαχαίρας 13, Περσίδης 4, Σκλήβας, Φίλα

ΓΣ Ελίμειας - ΑΟ Αμύντας 59-75
Διαιτητές: Ξέρας, Παζώλης (Πλεξίδας)
Δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 47-65, 59-75
Γ.Σ.Ελίμειας (Κ. Καραγιαννίδης): Μαλουτας 18(3),Σταυρακης 3(1),Πεχλιβανιδης 5(1),Κουβελας 9(1),Νικολαου 8,Μαλιουρας 8,Μακρης 8,Τσιρεκας,Τσιαμης,Τσιμιδης.
Αμύντας (Α. Ζαβός): Ζουπας 6,Λιουνης 4,Τοπαλι 15(1),Διαμαντοπουλος 13(3),Παρασκευοπουλος 2,Κερασοβιτης 9(3),Κουκουνιας 5,Καλδης 5,Καμπουρης 9(2),Ματσουρος,Μπαρμπας.

Χαρίλαος Τρικούπης-Παπάγου 69-71
Διαιτητές: Καρακάσης-Καρπάνος
Δεκάλεπτα:15-16, 31-36, 57-54, 69-71 1
Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Γυφτάκης 3, Σερμετζέλης, Λειβαδάς, Ντόβας, Ξηρός 2, Μουράτογλου 13(1), Σταυρόπουλος 18(1), Παπαζήσης, Τριπολίδης.Δ, Καραγκιολίδης 5, Πολίτης 22(4), Αδαμόπουλος 6.
Παπάγου (Σορώτος): Μερκούρης, Γκάτζο 3(1), Σιμόπουλος 1, Αποστολίδης 7(1), Δέδες 15(2), Ζώρζος 7, Παπαπέτρου 6(1), Φακοπουλίδης 13(1), Φιλιππάκος 15, Ψαράς, Σαλέχ 2, Μουρίκης 2.

ΑΟ Ίκαρος Ν. Σμ. – ΑΕ Χολαργού 65-84
Διαιτητές: Καραβίτης, Μαγκούνης (Ντάβαρης)
Δεκάλεπτα: 18-21, 31-46, 51-70
Χολαργός (Κουφός):
Τσάμης 29 (1), Κομποδιέτας 6 (2), Μαύρος 2, Τζακόπουλος 3, Τσιλούλης 14 (3), Μοτσενίγος 9 (1), Κόκκαλης 5, Παπανικολάου 11, Παπαντωνάκος 5 (1)

ΑΕ Ν. Κηφισιάς – ΓΣ Ερμής Αγιάς 83-81
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Λιότσιος (Σταύρου)
Δεκάλεπτα: 21-26, 47-52(ημ.),68-61,83-81
(Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 5(1), Βρεττάς 2, Χαλκιάς 3(1),Λόλας 19,Τριανταφύλλου 17(2), Ρεντικας 25(1),Καλλές 3, Δεμερτζής 7(1), Σταυροθεώδορος.

Ίκαροι Σερρών-Δούκας 89-63
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Τσοκόλης
Δεκάλεπτα: 27-15, 47-27, 75-44, 89-63
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 2, Γρίψιος 11(2), Σιδερίδης 2, Γεωργιανός 16(1) Τσέλιος 2, Γκατζιάς 20(2), Φώτογλου 10(1), Γκούτζιας 4, Θολιώτης 14(3), Κακιούζης 8, Πιπιλιός, Κεμανετζής .
Δούκας (Γιαννόπουλος): Δούβλης 5, Παναγιωταράς 5, Σακελλαρίου 2, Τζουργιάννης Αρ., Τσουργιάννης Δ. 2, Τσιότρας 16(3), Ψαρράς 9(1), Κουπίδης 17(4). Κωστόπουλος 1, Μαστόρος 2, Ολύμπιος 4.

Μανδραϊκός-Καστοριά 74-91
Διαιτητές: Κοτσίμπος, Ντάνος
Δεκάλεπτα: 20-26, 35-45, 54-64, 71-94
Μανδραϊκός (Μπεκές): Τζιβελέκας 12(2) Ντότσης, Παπανικολάου 2, Σούλας 5(1), Καραμπάτσιος 8, Γκαϊτάσος 6(2), Γεωργοπαπαδάκος 17(3), Δούκας, Μουστόπουλος 8, Βαφτιάς, Φιλέας 11(1).
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 10, Ρώζος 14(4), Δαραβίγκας, Απιδόπουλος 3, Ελευθεριάδης 11, Ναούμης 13(3), Κακλαμάνος 21(4), Τερσενίδης 4, Καραμαλέγκος 3, Χαρισιμίδης 6, Πένας 6, Λιμπάρης 3.

Πανελευσινιακός-Μαρούσι 68-73
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Τσαχάκης (Ντίνος)
Δεκάλεπτα: 23-12, 34-37, 57-49, 68-73
Πανελευσινιακός (Λ. Τσαουσίδης): Αβραμίδης 14, Κελαϊδής 15 (3), Ρόκας 1, Χόρτσας, Ζούμπος 10 (2), Τζιάλλας 6, Δούκας 3, Ματζιώρης 7 (1), Ηλιάδης 5 (1), Στέφος 7
Μαρούσι (Κ. Κεραμιδάς): Στασινός 8 (2), Ξύδας 4, Ντακούλιας 9 (1), Γκουαλτίερι, Κανέλλης 14 (3), Στούκας 3 (1), Ρεκουνιώτης 17, Σουρλής 6μ Παπαγεωργόπουλος 4, Μιχαλούτσος 8

 

Καβάλα-Αρκαδικός

Ευρώπη Πευκοχωρίου-Δόξα Λευκάδας

Τρίτων-Ηρακλής

Χαρίλαος Τρικούπης-Παπάγου

Ελίμεια-Αμύντας

Ίκαρος Νέας Σμύρνης-Χολαργός

Ιωνικός-Περιστέρι

 

ΣΧΟΛΙΑ

Bicos
Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο