Efes Anadolu- Baskonia 59-77: Τη διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες!

Απροσδόκητα εύκολο έργο είχε η Baskonia κόντρα στην Efes στην Κωνσταντινούπολη, με τους Ισπανούς να κερδίζουν με χαρακτηριστική άνεση τους Τούρκους, όπως αναδεικνύεται και από το τελικό σκορ (77-59). Αμυντική ραψωδία για την ομάδα του Ivanovic, που έσπασε...κατάρα 2 ετών με την αντίστοιχη του Ataman!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Η Efes ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και από την αρχή ήθελε να επιβάλλει τα δικά μέτρα και σταθμά, αναφορικά με το spacing και την κυκλοφορία της μπάλας. Οι Τούρκοι σκόραραν 3 σερί τρίποντα για να ανοίξουν τον αγώνα (9-3), και γενικότερα είχαν ελεύθερες όψεις για να μεγεθύνουν περαιτέρω τη διαφορά. Ωστόσο, η Baskonia, που ξεκίνησε το παιχνίδι με στόχο να χτυπήσει στο ζωγραφιστό (5 από τις 6 πρώτες επιθέσεις στο low post), άρχισε να κυκλοφορεί και αυτή ποιοτικά τη μπάλα, και σταδιακά πλησίαζε στο σκορ, αλλά το 1ο καλάθι των γηπεδούχων στο low post, που ήρθε μετά από 5 λεπτά, ανέβασε τη διαφορά στους 5 (13-8). Αμφότερες οι ομάδες, συνέχισαν το ball movement (6 ασίστ η Efes, 8 η Baskonia), και η πρώτη περίοδος έληξε με αρκετά μεγάλο σκορ (20-17) και με 6 συνολικά τρίποντα.

Η Efes ξεκίνησε με το ίδιο σκεπτικό και τη 2η περίοδο της αναμέτρησης και ήθελε να ανοίξει όσο περισσότερο μπορούσε το γήπεδο. Ωστόσο, στα πρώτα 5 λεπτά ήταν ιδιαίτερα άστοχη (2-5 τρίποντα) και έδωσε το δικαίωμα στη Baskonia, που έψαχνε την επαφή (4 φάουλ σε 3 λεπτά η Efes), ροκάνιζε διαρκώς τη διαφορά. Οι Ισπανοί ήλεγξαν το παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη (4 σερί επιθετικά ριμπάουντ σε ένα σημείο), και πέρασε μπροστά με 1 (30-31 με follow του Jekiri). Η ομάδα του Ataman εξακολουθούσε να μη βρίσκει στόχο από απόσταση (2-7 στην περίοδο), ενώ στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν θάρρος και αυτοπεποίθηση, και μετά από 8 σερί πόντους στο ζωγραφιστό πέρασαν μπροστά με 6 (32-38). Η ομάδα του Ivanovic συνέχισε να ελέγχει κάθε πτυχή του παρκέ, και με τα 9 ολόκληρα επιθετικά «σκουπίδια» υλοποιούσε την επιθετική της ραψωδία, αφού ο Dunston, που επέστρεψε μετά από 5 ματς, ήταν αισθητό πως δε μπορούσε να περιορίσει τον τρομακτικό Fall (7 πόντοι, 1 επ. ριμπ.) και Jekiri (8 πόντοι, 3 επ. ριμπ.). Η ατυχής τελευταία επίθεση της Efes στο ημίχρονο και το χαμένο σουτ από το κέντρο του Sederekerskis στον αντίποδα, έκλεισαν το σκορ στο 42-37 υπέρ των Βάσκων.

Στο πρώτο μέρος, η Baskonia σούταρε με 54% στα δίποντα, ανανέωσε 9 επιθέσεις, ήλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ (+10) και δε δέχτηκε ούτε 1 πόντο από transition. Γενικότερα προσπάθησε με μια πιο παραδοσιακή μορφή μπάσκετ να υποτάξει τις καινοτομίες των Τούρκων, που επιχείρησαν 19 τρίποντα (2-9 στη 2η περίοδο) και μόλις 14 δίποντα, σουτάροντας με το πενιχρό 38% από το παρκέ.

Η Efes ξεκίνησε για ακόμα μια φορά με τον ίδιο προσανατολισμό, αλλά οι 3 τις πρώτες προσπάθειες από το τρίποντο ήταν άστοχες, ενώ στο αντίποδα, τα 4 τρίποντα των Polonara (2) και Henry ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη έως τότε τιμή της (+12, 39-51), μετά από μόλις 4 λεπτά, με το σερί της Baskonia να αγγίζει το 11-2 τα τελευταία 6 αγωνιστικά λεπτά! Η άτυχη φέτος Efes Anadolu ήταν αισθητό πως είχε αρρυθμία στην επιθετική της χροιά, αφού οι Misic, Dunston και Beaubois είχαν χάσει 9 συνολικά παιχνίδια, με τους Βάσκους να το εκμεταλλεύονται άρδην και να σταθεροποιούν τη διαφορά άνω των 1ο για περισσότερα από 4 λεπτά, με τη μόνη επιθετική λύση των Τούρκων να είναι το pick n roll με τον Dunston (5 πόντοι έτσι). Η Efes έμοιαζε χαμένη στην τρομερά προσαρμοσμένη στο playstyle της άμυνας της Baskonia, και έπαψε από το 25' να κυκλοφορεί τη μπάλα. Έγινε στάσιμη επιθετικά, και σκόραρε μόνο από 2 pick n roll και ένα ζευγάρι βολές του Larkin (50-60) έκτοτε. Τα χαμένα καρφώματα των Dragic και Moerman στο transition έδωσαν την πολυτέλεια στη Baskonia να έχει στη διάθεσή της τα 8 τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου, και εν τέλει να ευστοχήσει σε νεκρό χρόνο με το τρίποντο του Peters από τη 45, διαμορφώνοντας τη μεγαλύτερη έως τότε διαφορά (+13, 50-63).

Στην τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε τίποτα ουσιαστικά, απλά η έως τότε κατάσταση επεκτάθηκε ακόμα περισσότερο (+20, 50-70), με τη Baskonia να τρέχει ένα γρήγορο σερί της τάξης του 10-0 από το 30' μέχρι το 34' (2 τρίποντα ο Peters, που σουτάρει με 60% από το τρίποντο στα τελευταία ματς). Λίγο αργότερα, το βροντερό κάρφωμα του θαυματουργού Henry μετά από προσωπικό κλέψιμο έστειλε τη διαφορά και στους 22, και το σερί της Baskonia στο 12-0! Το πρώτο καλάθι της Efes ήρθε μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά με το floater του Balbay. Οι Τούρκοι σκόραραν μόλις 9 πόντους στην τελευταία περίοδο, αλλά και 21 συνολικά στο 2ο ημίχρονο (35 η Baskonia), σουτάροντας κάτω από 30% σε αυτό το διάστημα, στατιστικό που αυτόματα τους στέρησε τα όνειρα για την όποια ανατροπή.

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ:

-Η Baskonia έσπασε.. κατάρα 2 ετών, αφού μετρούσε 4 σερί ήττες από την Efes ανεξαρτήτως έδρας (συνολική διαφορά -48!).

-Ο Shane Larkin με τους 8 πόντους που πέτυχε (2/11 σουτ- 2/6 τρίποντα) έφτασε τους 1,499 πόντους στην καριέρα του στην Euroleague, αλλά και έσπασε το σερί του με τα 16 σερί παιχνίδι με +10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37- 42, 50-63, 59-77