Έστω και δύσκολα, η Ελλάδα υλοποίησε τον πρωταρχικό στόχο της, να κάνει δηλαδή το 2/2 στον 3ο όμιλο του EuroBasket. Η Εθνική δημιούργησε διαφορές 15 πόντων και στο τέλος άντεξε στην αντεπίθεση των Ιταλών, πήρε τη νίκη με 85-81 και είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο. Για την ιστορία, αυτή ήταν η 1η νίκη της Ελλάδας επί της Ιταλίας σε EuroBasket μετά το 2001 και το αξέχαστο τρίποντο του Φραγκίσκου Αλβέρτη στην Αττάλεια!

Στα άλλα δύο παιχνίδια του 3ου ομίλου, η Κροατία ήταν σαρωτική στο 2ο ημίχρονο, προηγήθηκε με 35 πόντους διαφορά στο 31’ και νίκησε εύκολα τη Μεγάλη Βρετανία 86-65, στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο χωρών σε EuroBasket. Για την ιστορία, αυτή ήταν η 8η σερί ήττα των Βρετανών σε EuroBasket, αφού αγνοούν τη νίκη από τις 8/9/2013, όταν είχαν νικήσει τη Γερμανία 81-74.

Το ντέρμπι της ημέρας έγινε στο άλλο ματς του 3ου ομίλου, στο οποίο η Ουκρανία έκλεψε τη νίκη μέσα από την τσέπη των αυτόχειρων Εσθονών με 74-73, χάρις σε λέι-απ του Sydorov 55’’ πριν από τη λήξη. Αυτό ήταν και το πρώτο -και τελευταίο- προβάδισμα των Ουκρανών στο παιχνίδι, υποχρεώνοντας έτσι την Εσθονία στην 4η συνεχόμενη ήττα της σε EuroBasket. Η τελευταία της ήττα επιτεύχθηκε στις 7/9/2015 επί της Ουκρανίας…

Στον 4ο όμιλο η Σερβία έκανε ένα σερί 17-0 στο 1ο ημίχρονο και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην οικοδέσποινα Τσεχία, την οποία νίκησε 81-68, έχοντας προηγηθεί στο 27’ ακόμα και με 23 πόντους διαφορά. Για την ιστορία, η Σερβία αριθμεί πλέον 5 σερί νίκες σε ομίλους τελικής φάσης και οι Τσέχοι 6 σερί ήττες σε EuroBasket.

Ακόμα πιο εύκολο απόγευμα πέρασε η Φινλανδία απέναντι στην Πολωνία, την οποία διέλυσε 89-59, έχοντας 17/38 τρίποντα και 25 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Στο βραδινό ματς του 4ου ομίλου λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη έκπληξη.

Ο Deni Avdija και ο Yam Madar βοήθησαν πάντως το Ισραήλ να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ολλανδίας με 74-67 και να τη νικήσει για 5η συνεχόμενη φορά σε EuroBasket. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι οι “οράνιε” μετρούν πλέον 6 σερί ήττες σε EuroBasket.

Στον όμιλο του “θανάτου”, το 2ο της Κολωνίας, η Γαλλία του τρομερού Evan Fournier (27 πόντοι) επιβίωσε στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, καθώς ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και επικράτησε με 77-73 της Λιθουανίας, η οποία είχε το προβάδισμα για σχεδόν 30 λεπτά. Οι “μπλε” έσπασαν έτσι ένα σερί τριών ηττών σε EuroBasket και απέφυγαν να αρχίσουν ένα τουρνουά με 0-2 για πρώτη φορά από το 1987! Το 0-2 δεν το απέτρεψε εν τέλει η “Λιέτουβα” για πρώτη φορά μετά το 2009

Διψήφια διαφορά πόντων χρειάστηκε να ανατρέψει και η Γερμανία, πριν νικήσει τη Βοσνία 92-82, εν πολλοίς χάρις σε ένα σερί 18-0 στη 2η και στην 3η περίοδο, κάνοντας έτσι το 2/2.

Αήττητη στο 2ο όμιλο παρέμεινε και η Σλοβενία. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε με 30 πόντους διαφορά στο 36’ και επικράτησε εύκολα της Ουγγαρίας με 103-88, σημειώνοντας την 11η συνεχόμενη νίκη της σε EuroBasket. Παράλληλα έκανε και το 4-0 στις αναμετρήσεις με την Ουγγαρία, την οποία συνάντησε πάντως για πρώτη φορά μετά το 1999…

Στον 1ο όμιλο τα φαβορί διπλασίασαν τις νίκες τους. Η Τουρκία πάτησε το γκάζι στην 4η περίοδο και με κορυφαίους τους Cedi Osman (25 πόντοι) και Alperen Sengun (20 πόντοι) νίκησε τη Βουλγαρία 101-87, παρά την υπερπροσπάθεια του Sasha Vezenkov (28 πόντοι, 15 ριμπάουντ). Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη της Τουρκίας στις αναμετρήσεις με τη Βουλγαρία, από την οποία ηττήθηκε για τελευταία φορά σε EuroBasket το μακρινό 1973!

Περίπατο έκανε η Ισπανία με αντίπαλο την οικοδέσποινα Γεωργία, καθώς τη συνέτριψε 90-64 και αριθμεί πλέον 9 σερί νίκες σε φάση ομίλων του EuroBasket! Παρεμπιπτόντως, η τελευταία φορά που ηττήθηκε η “ρόχα” ήταν στις 8/9/2015 από την Ιταλία με 105-98…

Τέλος, το Μαυροβούνιο των Bojan Dubljevic (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Kendrick Perry (19 πόντοι) επικράτησε του Βελγίου με 76-70 στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο χωρών σε EuroBasket, αν και είδε μία διαφορά 20 πόντων να πέφτει μέχρι τους έξι.