Α2: Το Πευκοχώρι ήρθε για να μείνει

Σε ένα εντυπωσιακό και γεμάτο σασπένς παιχνίδι, ειδικά στα τελευταία του λεπτά, η Ευρώπη Πευκοχωρίου πήρε τη νίκη επί του Ερμή Αγιάς με 76-73 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Α2.

Παιχνίδι γεμάτο ανατροπές αλλά και ωραίο θέαμα ήταν αυτό που διεξήχθη ανάμεσα στην Ευρώπη Πευκοχωρίου και τον Ερμή Αγιάς. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα φάνηκε ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι, και παρά την αρχική διαφορά που έχτισε το Πευκοχώρι, το γρήγορο σερί των Θεσσαλών στα τελευταία δεύτερα έκλεισε το α' δεκάλεπτο στο 76-73. Στη συνέχεια ο Ερμής ήταν καλύτερος και εκμεταλλεύτηκε τόσο τα αμυντικά προβλήματα των νεοφώτιστων, όσο και την επιθετική δυστοκία τους, με αποτέλεσμα να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να κλείσει το ημίχρονο στο 36-41. Η συνέχεια ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις προσωπικότητες να κάνουν πλέον την εμφάνιση τους, με τον Ελευθεριάδη, τον Γκάτζια και τον Κιτσούλη να... κουβαλούν την Ευρώπη, την ώρα που ο Κόμματος αποτελούσε τη σταθερά του Ερμή, ενώ και ο Κούκσιτς πρόσθετε πολύτιμους πόντους με σχετική ευκολία. Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, όταν ο Ελευθεριάδης ευστόχησε από τα 6,75 και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 71-69. Ο Ερμής πήγε σε βιαστικές επιθέσεις με αποτέλεσμα να μη βρει σκορ και τότε ο Γκάτζιας άνοιξε τη διαφορά και ουσιαστικά έκρινε το αποτέλεσμα.