Πήρε σημαντικό «διπλό» με σπουδαίο Λάνγκφορντ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη από το Ιβανώφειο, καθώς κέρδισε τον Ηρακλή (68-77) με μυθική εμφάνιση από τον Κιθ Λάνγκφορντ.

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να πετυχαίνει 35 πόντους, η ΑΕΚ πέρασε από το Ιβανώφειο (68-77) και διεύρυνε το νικηφόρο σερί της

Με το Λάνγκφορντ να μπαίνει πολύ καλά στο παιχνίδι με τον Ηρακλή και να σημειώνει 8 πόντους, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-11 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι δύο ομάδες έκαναν γρήγορα πολλά φάουλ και οδηγήθηκαν από νωρίς στις βολές. Ο Λάνγκφορντ με νέες τρεις βολές συνέχισε να είναι ο πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ, απαντώντας στα συνεχόμενα καλάθια του Σούλερ (9-14). Η ΑΕΚ έφτασε να προηγείται μέχρι 9 πόντους (9-18, 7') αλλά ο Ηρακλής μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-24). Με σερί 7-0 ο Ηρακλής πέρασε μπροστά στο σκορ (27-24), στο 12’. Ο Κακλαμανάκης αρχικά (27-26,13’) και ο Γκίκας στη συνέχεια (31-30, 15’) κράτησαν την ΑΕΚ κοντά στον Ηρακλή. Μάλιστα, ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα μέχρι το ημίχρονο κατάφερε να περάσει μπροστά με 42-46. H ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τρίποντα των Κιθ Λάνγκφορντ και Στέφαν Γιάνκοβιτς, να πάρει διαφορά 7 πόντων, την οποία αύξησε στους 11 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη (52-63, 30'). Ωστόσο, η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ. Η «Ένωση» έμεινε χωρίς καλάθι για πάνω από 4' στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 59-63. Στη συνέχεια ο Σούλερ έκλεψε τη μπάλα και μείωσε ακόμα περισσότερο με δικό του καλάθι (61-65, 35'). Τότε, ο Γκίκας με μεγάλο τρίποντο έδωσε ανάσα για την ΑΕΚ, ενώ βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά ο εξαιρετικός Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 69-61 ενώ όντας αλάνθαστος από τις βολές σφράγισε τη νίκη για την ΑΕΚ (68-77).

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4 (1), Καββαδάς 6, Σούλερ 11 (1), Ζάρας 8, Χάνλαν 10, Οκερέαφορ 5 (1), Ντέιβιτς 16 (1), Καλαϊτζίδης 4 (1/5 τρίποντα), Γεωργαλάς 4.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 35 (4), Γιάνκοβιτς Β. 2, Γκίκας 12 (2), Μαυροειδής, Γιάνκοβιτς Στ. 10 (2), Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 3 (1), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 4, Σλότερ 2.