Δύσκολη φιλική νίκη για την Ελευθερούπολη κόντρα στον Λεύκιππο Ξάνθης! (pics)

Ο Λεύκιππος Ξάνθης παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστικός αλλά εν τέλει ηττήθηκε από την Ελευθερούπολη σε φιλικό παιχνίδι με σκορ 53-66.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης υποδέχθηκε σε φιλική αναμέτρηση την ομάδα της Ελευθερούπολης και παρουσίασε πολύ θετικό πρόσωπο για τη νέα αγωνιστική χρονιά και το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής που θα αγωνίζεται.

Υπενθυμίζουμε πως η ομάδα της Ελευθερούπολης αγωνίζεται σε παραπάνω κατηγορία, αυτή της Α2 Ανδρών και παρά το γεγονός αυτό, ο Λεύκιππος έδειξε το πόσο ανταγωνιστικός είναι και το πόσα "προβλήματα" θα προκαλέσει στους αντιπάλους του φέτος.

Για την ιστορία, ενώ για τρία δεκάλεπτα η ομάδα του Χρήστου Βαχαρίδη είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, στο τελευταίο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά της και ηττήθηκε με σκορ 53-66. Το σωματείο της Ελευθερούπολης μετά τη λήξη του αγώνα ευχαρίστησε το σύλλογο του Λεύκιππου για την φιλοξενία.

Δείτε την ανακοίνωση που εξέδωσε ο Λεύκιππος Ξάνθης:

"Φιλικών…συνέχεια

Ένα ακόμη δυνατό φιλικό απέναντι στην Ελευθερούπολη έδωσε ο Λεύκιππος Ορόσημο. Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας παιχνίδι στην Καβάλα στις 5/9 και ακολούθησε ο αγώνας της Τέταρτης (23/9) στο γήπεδο “Φίλιππος Αμοιρίδης”, στον οποίο η ομάδα του Χρήστου Βαχαρίδη ηττήθηκε από την Ελευθερούπολη με 53-66, σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Κατά την πρώτη περίοδο ο Λεύκιππος Ορόσημο επέβαλε τον ρυθμό του, “κρατώντας” παράλληλα τον αντίπαλο χαμηλά στο σκορ και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 16-9. Αντίστοιχο σκηνικό υπήρχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σύνολο του Βαχαρίδη να έχει διαφορά οκτώ πόντων (30-22) με την λήξη του ημιχρόνου. Ο Λεύκιππος Ορόσημο πήρε ένα +12 (37-25) με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 44-38. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λεύκιππος Ορόσημο δεν διατήρησε το προβάδισμα και τελικώς έχασε με 53-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 30-22, 44-38, 53-66

Διαιτητές: Ξενικάκης-Μπακάλης"

Δείτε τις δημοσιεύσεις και των δύο ομάδων:

Ένα ακόμη δυνατό φιλικό απέναντι στην Ελευθερούπολη έδωσε ο Λεύκιππος Ορόσημο στο οποίο η ομάδα του Χρήστου Βαχαρίδη...

Δημοσιεύτηκε από Λεύκιππος Ξάνθης στις Τετάρτη, 23 Σεπτεμβρίου 2020

Τελικό στο φιλικό της Ξάνθης: Λεύκιππος- ΓΣΕ 53-66. Ευχαριστούμε την ομάδα της Ξάνθης για τη φιλοξενία.