LUAVI header ad

Ευστοχία και ριμπάουντ έδωσαν τη νίκη στη Μπάγερν

Τεράστια νίκη πραγματοποίησε η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην "πληγωμένη" Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 80-68. Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού ήταν καλύτεροι. Πλέον οι "βαυαροί" έφτασαν στο 7-14 ,ενώ η ομάδα του "λαού" στο 13-8 έχοντας χάσει όμως και αρκετούς παίκτες της από τραυματισμό.

Για τους γηπεδούχους, τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Νιχάντ Ντέντοβιτς με 19 πόντους και 3/5 τρίποντα και Πολ Ζίσπερ με 17 πόντους με 3/3 τρίποντα. Οι δυό τους "πλήγωσαν" την Μακάμπι ειδικά στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού με μεγάλα σουτ.

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν σε τρομερή μέρα τον Ελάιτζα Μπριάντ που σταμάτησε ωστόσο στους 14 πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Άαρον Τζάκσον, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους. Αξιοσημείωτο είναι και το ποσοστό του Σκότι Ουίλμπεκιν στα σουτ τριών πόντων με 3/13!

Ο Αγώνας

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και ιδιαίτερα μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, η Μπάγερν έδειξε ότι θέλει περισσότερο τη νίκη. Οι γηπεδούχοι μπορούμε να πούμε ότι μπήκαν πιο "ζεστά" στο παρκέ από τη Μακάμπι. Ένα σερί 11-2 μέσα σε 2 μόλις λεπτά έδωσε στους "βαυαρούς" ένα ασφαλές προβάθισμα της τάξεως των 9 πόντων (16-7). Η κατάσταση δεν άλλαξε στο υπόλοιπο πρώτο δεκάλεπτο και η Μπάγερν Μονάχου έκλεισε την περίοδο με διαφορά 11 πόντων (23-12). Ο κύριος παράγοντας ήταν αδιαμφισβήτητα ο Νιχάντ Ντέντοβιτς που σκόραρε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο με δύο εύστοχα τρίποντα.

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου φαινόταν να αλλάζει σταδιακά. Αυτή τη φορά η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε την απόδοση της και με σταδιακή πρόοδο σε άμυνα και σε επίθεση μετέτρεψε το παιχνίδι σε ένα ντέρμπι! Στα τελευταία 4 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα του "λαού" πραγματοποίησε και εκείνη το δικό της σερί 2-11 και έφερε το ματς στην ισοπαλία λίγο πριν την ανάπαυλα (31-31). O Ελάιτζα Μπριάντ πέτυχε 10 πόντους στο ημίχρονο και ήταν όλοι στη δεύτερη περίοδο. Η εικόνα δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν στην κατοχή τους ένα ισχνό προβάθισμο με 2 πόντους (35-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάγερν συνέχισε να παίζει εκπληκτική άμυνα πάνω στους αστέρες της Μακάμπι και κυρίως του περιφερειακούς της. Η μάχη μεταξύ Ντέντοβιτς και Μπριάντ συνεχίστηκε, με τους υπόλοιπους να μην κάνουν ιδιαίτερο "θόρυβο" στο παρκέ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε κάποιο ισχυρό προβάθισμα ή μια μεγάλη διαφορά. Με αυτόν τον τρόπο,10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Πετέρι Κόπονεν ευστόχησε στο δεύτερο τρίποντό του για σήμερα και έδωσε το προβάθισμα των 4 πόντων στην ομάδα του Όλιβερ Κόστιτς (57-53).

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη. Με ηγέτη στο παρκέ τον Πολ Ζίσπερ ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 9 πόντους (62-53) 9 λεπτά περίπου πριν τη λήξη. Η Μακάμπι έδειξε σημάδια ανάκαμψης, αφού και ο άσσος της Σκότι Ουίλμπεκιν ξύπνησε στο τέλος του παιχνιδιού. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με ψυχραιμία και ευστοχία από τη γραμμή των 6,75 βρήκαν άμεσα λύσεις και ανέβασαν ξανά τη διαφορά. Βρήκαν "μεγάλα" σουτ και με αυτό τον τρόπο "σκότωσαν" την κουρασμένη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 35-33, 57-53, 80-68.

Μπάγερν Μονάχου (Κόστιτς): Μπρέι 5 (1), Κόπονεν 9 (2), Μονρό 9, Λο 9 (1), Τζέντοβιτς 19 (3), Τσίπσερ 17, Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 6 , Λεσόρ, Χιούστις 2, Ραντόσεβιτς 4.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 14 (2), Γουίλμπεκιν 9 , Έισι 6 (2), Ρέινολντς 4 , Καλοϊάρο 5 (1), Χάντερ 10, Κοέν, Αβντίγια, Τζάκσον 11, Ντόρσεϊ 4, Κοέν 5 (1).