Trace N Chase (top)

Περιστέρι Ηρακλής 70-79: Τεράστια κατάθεση ψυχής από τους Θεσσαλονικείς που γύρισαν χαμένο ματς!

Παρά το γεγονός πως ο Ηρακλής βρισκόταν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ -ακόμα και με διψήφιες διαφορές- κατάφερε να λυγίζει την ανωτερότητα του ρόστερ του Περιστερίου, και να πανηγυρίσει εν τέλει μια σπουδαία νίκη- ανατροπή χάρις σε μια κορυφαία τελευταία περίοδο!

Παρά το γεγονός πως ο Ηρακλής βρισκόταν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ -ακόμα και με διψήφιες διαφορές- κατάφερε να λυγίζει την ανωτερότητα του ρόστερ του Περιστερίου, και να πανηγυρίσει εν τέλει μια σπουδαία νίκη- ανατροπή χάρις σε μια κορυφαία τελευταία περίοδο, χαλώντας έτσι το επίσημο εντός έδρας ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου στον πάγκο της αθηναϊκής ομάδας!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1η περίοδος

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση από το Περιστέρι, και κατάφερε μάλιστα να πετύχει τους 8 πρώτους πόντους του αγώνα -χωρίς να χάσει σουτ (4/4 εντός πεδιάς, 2/2 τρίποντα)- και εν γένει είχε εγκλωβίσει τους γηπεδούχους στο απόλυτο μηδέν στα πρώτα 2.5 λεπτά της αναμέτρησης (0-4 επιθέσεις το Περιστέρι, αλλά και 0-4 σουτ, 0-2 βολές και 1 λάθος).

Ωστόσο, έκτοτε η ιστορία της αναμέτρησης άλλαξε δραματικά!

Από το 3' μέχρι και το 7', οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ της τάξης του 14-2, με απόλυτο ηγέτη τον Petteway, που μέτρησε 9 πόντους με 4/5 σουτ και 1-1 τρίποντο, το οποίο ήρθε στον αιφνιδιασμό, για να γράψει το 14-10 στο 6'.

Ουσιαστικά, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου προσπάθησε να ντουμπλάρει κάθε επαφή του Βασίλη Καββαδά με τη μπάλα, και ανάγκασε τους Θεσσαλονικείς σε μακρινά σουτ (0-4 μετά το αρχικό 2-2).

Ωστόσο, εκτός του transition (5 πόντοι) και το συνεχές ποστάρισμα του αδύναμου αμυντικά Hanlan, το Περιστέρι δεν έβρισκε εύκολες λύσεις όσο physical (5 επιθετικά ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 15 δίποντα) και αν προσπάθησε να γίνει, κάτι που βοήθησε τον Ηρακλή να μειώσει σε 16-14 με το γκολ φάουλ του Ebanks στο 8'.

Βέβαια, ο Petteway εξακολούθησε το δικό του σόου και με δύο σερί τρίποντα από την αριστερή γωνία και τη δεξιά 45 ανέβασε το σκορ στο 22-14 (15 δικοί του πόντοι στην περίοδο, 3-4 τρίποντα), ενώ το tip του McLean (6 πόντοι, 3-7 σουτ), έκλεισε το σκορ του δεκαλέπτου στο 24-14, που είναι και η μεγαλύτερη έως τώρα διαφορά.

2η περίοδος

Η δεύτερη περίοδος εκκίνησε με τον Ηρακλή να τρέχει ένα τεράστιο για τα δεδομένα του ματς σερί της τάξης του 9-0, και μείωσε σε 27-23 στο 14'.

Σε αυτό το διάστημα, οι Θεσσαλονικείς ευστόχησαν στα 4 από τα 5 επιχειρούμενα σουτ τους, ενώ αμυντικά «έκλεισαν» το ζωγραφιστό, ρισκάροντας του σουτ, κάτι που ουσιαστικά τους δικαίωσε, με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με 1-4 μόλις -που ήταν και τα μοναδικά σουτ τους μέχρι και αυτό το σημείο.

Η είσοδος των Σκορδίλη και Μάντζαρη μπορεί να έκανε πιο σοφό το Περιστέρι, αλλά και πιο soft ταυτόχρονα, με τον Ηρακλή να εκμεταλλεύεται και το γεγονός πως δεν υπήρχε χτυπητός παίκτης αμυντικά για αυτόν.

Στο επόμενο λεπτό, το Περιστέρι αντέδρασε έντονα επιθετικά, και χάρις σε 2 σουτ -ένα mid range του Σκορδίλη και ένα τρίποντο του Crockett- ανέβασαν τη διαφορά ξανά στους 9 μετά από αρκετή ώρα.

Ταυτόχρονα, το full court press των Αθηναίων ανάγκασε τον Ηρακλή σε 3 λάθη σε αυτό το διάστημα, και 0-1 σουτ, καθιερώνοντας το προβάδισμά του σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ, με τους φιλοξενούμενος να πνίγονται στην αμυντική πνοή των γηπεδούχων, και να αδυνατούν να εκτελέσουν έστω τις περισσότερες φορές (ακόμα και οι 2 επόμενοι πόντοι προήλθαν από βολές που κέρδισε στο 0.4 της επίθεσης ο Hanlan από τον Jones).

Στη συνέχεια, η κυνικότητα και η εμπειρία των παικτών του Ηρακλή τον βοήθησαν να εκμαιεύσει το φάουλ σε 3 συναπτές συνθήκες και να μειώσει με 6 εύστοχες βολές στους 3 πόντους τη διαφορά (34-31, 4 πόντοι ο Hanlan- 2 ο Hutcher), ενώ την ίδια στιγμή, η ζώνη στην άμυνα μπλόκαρε ξανά το Περιστέρι για λίγες στιγμές.

Λίγο αργότερα -και μετά από ένα γρήγορο 5-0 των γηπεδούχων με τρίποντο Βασιλόπουλο και κάρφωμα Jones έπειτα από πανέμορφη no look πάσα του Gutierrez- η συνεχής προσαρμογή του Περιστερίου στον θηριώδη Καββαδά, που έδινε ελεύθερα σουτ όλη τη βραδιά, κάποτε θα τιμωρούσε, με τον Hutcher να σκοράρει για 3 από τη γωνία, και μείωσε στους 4 (39-35), 25'' πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Ωστόσο, το τρομερό alley oop κάρφωμα του Jones (4 πόντοι, 9 ριμπάουντ) έπειτα από την πρώτη ασίστ του Μάντζαρη στον αγώνα διαμόρφωσαν το σκορ στο 41-35.

3η περίοδος

Το Περιστέρι ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-1 το δεύτερο μέρος -χάρις σε 2 καλάθια από McLean και Petteway- αλλά η τρομερή αστοχία από τη γραμμή των βολών (0-7) χάρισε απλόχερα την ευκαιρία στον Ηρακλή να μειώσει στους 6 (45-39) στο 22.5' με το τρίποντο του Suggs από τη δεξιά γωνία.

Λίγο αργότερα το αντιαθλητικό φάουλ -με το οποίο χρεώθηκε ο Petteway- έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να μειώσει και στους 7 (47-40), και θα μπορούσε και περισσότερο, αν ήταν σε καλή ημέρα ο κορυφαίος παίκτης του στη σεζόν, ο Hanlan (0-4 σουτ, 2 λάθη), που έχασε ελεύθερο σουτ από την αριστερή 45.

Στη συνέχεια, και παρά τα δύο εύστοχα σουτ του Gutierrez (ένα mid range και ένα τρίποντο από την αριστερή γωνία), ο Ηρακλής σταθεροποίησε την απόστασή του στο -6 από το Περιστέρι μέχρι και το 28', ελέω ακόμα ενός δυναμικού καλαθιού από τον Ebanks και ενός ζευγαριού βολών από τον Haggisn (7 πόντοι, 2-5 σουτ, 2-2 βολές).

Ο Ηρακλής, που ήλεγχε το ρυθμό της αναμέτρησης πλέον, μείωσε και στους 5 πόντους με τον Hanlan
(6 πόντοι, 6 βολές), και έκλεισε το σκορ της τρίτης περιόδου στο 58-53, το μικρότερο του δεκαλέπτου, που ξεκίνησε από το -8 και ανήλθε μέχρι και το -10.

4η περίοδος

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ebanks, ένας παίκτης που πετυχαίνει φέτος μόλις 0.5 πόντο, σκόραρε και από μακρινή απόσταση (9 πόντοι σήμερα) και έριξε τη διαφορά στο καλάθι (58-56) για πρώτη φορά μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου, ενώ στιγμές αργότερα, το drive του Βεργίνη -που έδωσε νέα πνοή στον Ηρακλή με την είσοδό τους στα μέσα του περασμένου δεκαλέπτου- και ακόμα ένα interior καλάθι του Ebanks έδωσαν την ευκαιρία στους Θεσσαλονικείς να μειώσουν στον πόντο (61-60) στο 32'!

Ότι δεν κατάφερε να το κάνει ο Haggins, το πέτυχε και πάλι ο Αμερικάνος «ψηλός» των φιλοξενούμενων, που έφτασε τους 13 πόντους στην αναμέτρηση, και δε μπορούσε να περιοριστεί σε κανένα σημείο (5-7 δίποντα, 3 επιθετικά ριμπάουντ), με τον Haggins - με το δεύτερο τρίποντό του- να ανεβάζει την απόσταση στους 4 (61-65), το μεγαλύτερο προβάδισμα των Θεσσαλονικιών μετά το αρχικό τους 0-8!

Λίγο αργότερα, ο Δημήτρης Βεργίνης -ο παίκτης που άλλαξε όλο το μομέντουμ του αγώνα (+12 σε 10 λεπτά), ευστόχησε για 2η φορά στην αναμέτρηση και εκτόξευσε τη διαφορά και στους 5 (63-68) 4 λεπτά πριν το απόλυτο φινάλε, με το 3ο τρίποντο σε 5 προσπάθειες του Ηρακλή στην περίοδο (7-18 το επί μέρους σκορ).

Με μόλις 1:47 για την λήξη, ο Σαλούστρος πέτυχε 2 μεγάλες βολές για να κάνει και πάλι άρτια διεκδικήσιμο τον αγώνα (67-71), φτάνοντας στους 8 πόντους στο ματς (2-2 σουτ, 4-5 βολές), αλλά το επίσης εύστοχο ζευγάρι του Βασίλη Καββαδά (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4-6 βολές), επανέφερε τη νόρμα των 6 πόντων της διαφορά στο σκορ (67-73).

Μέχρι το τέλος ουσιαστικά, δεν άλλαξε τίποτα στην αναμέτρηση, με τον Ηρακλή να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη- ανατροπή στην έδρα του Περιστερίου με 79-70!

Ιστορικά στοιχεία

Συνολικά, σε 8 αναμετρήσεις στην Αθήνα, το Περιστέρι έχε πετύχει 5 νίκες, και ταυτόχρονα μετρούσε -μέχρι σήμερα- 4 συνεχόμενες από το μακρινό 2010. Σε αυτό το διάστημα είχε πετύχει συνολική διαφορά της τάξης του +51 (+12.8 ανά αγώνα), με τη μικρότερη σε διαφορά νίκη του να είναι το +9 της σεζόν 2015-16 (Α2).

Αναφορικά με τη Basket League, οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 12 φορές -αμφότερες μετρούν 6 νίκες-, με το Περιστέρι να είχε 5 συνεχόμενες από το 2010.

Στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου, οι Αθηναίοι είχαν περάσει από τη Θεσσαλονίκη με 75-71 στην παράταση, σε ένα ματς με σωρεία διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως το Περιστέρι έχει πετύχει 5 νίκες σε 8 προσπάθειες στην έδρα του, ενώ οι Θεσσαλονικείς μόλις 3 σε πανομοιότυπες απόπειρες μακριά από το σπίτι του.