Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός (82-95): «Ρεσιτάλ» τριπόντων για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε μια εξαιρετική ημέρα ιδιαίτερα πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων και κατάφερε να επικρατήσει στη Ρόδο επί του Κολοσσού με 95-82 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε εκ νέου στην κορυφή του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League μετά το διπλό που πανηγύρισε στη Ρόδου κόντρα στον Κολοσσό, με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να διαμορφώνεται στο 95-82 "πιάνοντας" εκπληκτικά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων. Έτσι, το "συγκρότημα" του Oded Kattash ανέβηκε στο 12-2, ενώ από την άλλη μεριά, οι "Ροδίτες" υποχώρησαν στο 6-9.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του αγώνα στη Ρόδο, ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα από τον Παναθηναϊκό έχοντας ως πρωταγωνιστές στην επίθεσή του τους Goins και Artis. Από μεριάς φιλοξενουμένων όμως στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Howard Sant-Roos βρήκε γρήγορα ρυθμό στο παιχνίδι, ευστοχώντας μάλιστα στα πρώτα 5 λεπτά σε δυο σουτ τριών πόντων. Μάλιστα, οι πράσινοι με το πέρασμα του πρώτου 7αλεπτου του ματς προηγήθηκαν με 5 πόντους (10-15) χάρη σε δυο βολές του Ντίνου Μήτογλου

Σε εκείνο το σημείο όμως, οι "Ροδίτες" αντέδρασαν άμεσα με δυο εύστοχα τρίποντα από τον Arits και τον Kanter. Στη συνέχεια, ο Τούρκος ψηλός ισοφάρισε σε 18-18, ενώ λίγο αργότερα, ο Watson με μια "τρίποντη βομβα" έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 21-18 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο λοιπόν τελείωσε με τον Auguste να καρφώνει και να μειώνει στο καλάθι τη διαφορά (22-20).

2ο δεκάλεπτο

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι δυο ομάδες "έσφιξαν" τις άμυνές τους στην αρχή, ωστόσο αυτό άλλαξε στην πορεία, καθώς η ομάδα του coach Kattash "ανέβασε στροφές" σύντομα. Ένα τρίποντο του White και ένα δίποντο του Mack ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (24-30). Λίγο αργότερα ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ιωάννης Παπαπέτρου με 5 συνεχόμενους πόντους, έβαλε το "τριφύλλι" μπροστά με "διψήφια νούμερα" (24-35).

Οι πράσινοι συνέχισαν με εκπληκτική εικόνα τόσο στην άμυνά τους, όσο και στην επίθεση χάρη στα τρίποντά τους. Στον "χορό των τριπόντων" πήρε συμμετοχή και ο Bray. Το κάρφωμα του Παπαγιάννη λίγο αργότερα "εκτόξευσε" τη διαφορά στο +16 για τους φιλοξενούμενους (26-42). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ένα κάρφωμα από τον Γιώργο Παπαγιάννη, με τον Παναθηναϊκό να "αγγίζει" τους 20 πόντους στη διαφορά και τον Κολοσσό να "μένει πίσω" στο σκορ (36-54) για το φινάλε του πρώτου μέρους.

3ο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε πιο "ζεστά" στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας ένα 6-0 γρήγορα και μειώνοντας κάπως τη διαφορά (42-54). Οι γηπεδούχοι είχαν βελτιώσει την επιθετική τους λειτουργία σαφώς στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ωστόσο, το "τριφύλλι" ήταν ήδη "καυτό" πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Πιο συγκεκριμένα, Παπαπέτρου και Sant-Roos συνέχισαν το "κρεσέντο" τους από το τρίποντο.

Με το πέρασμα του πρώτου πενταλέπτου στην τρίτη περίοδο, ο Κολοσσός έβρισκε λύσεις και από τον Andrić, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων μειώνοντας στους 14 πόντους τη διαφορά (52-66), ενώ λίγο αργότερα ο Ξανθόπουλος επανέλαβε το "έργο" μειώνοντας στους 11 πόντους μόλις (55-66). Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων και τις δυο εύστοχες βολές του Kanter, με τις οποίες η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (58-68), ο Bray ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-71).

4ο δεκάλεπτο

Η αδράνεια στην άμυνα του Κολοσσού στην αρχή του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να βρει λύσεις. Ο Mack ξεκίνησε την περίοδο με 5 συνεχόμενους πόντους, ανεβάζοντας τον "δείκτη" του σκορ ξανά στους 16 πόντους (60-76). Λίγο αργότερα όμως, οι Ροδίτες με καλή άμυνα και με ένα τρίποντο του Artis, μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (67-76). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τον White να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και στη συνέχεια ο Παπαπέτρου ανέβασε κι άλλο τη διαφορά.

Παρά την κυριαρχία των πρασίνων, το "συγκρότημα" του coach Καντζούρη προσπαθούσε συνεχώς να μειώσει τη διαφορά και στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα 5 λεπτά πριν από το τελικό σφύριγμα, η διαφορά μειώθηκε ξανά στους 9 πόντους (71-80). Το "τριφύλλι" συνέχισε το "κρεσέντο" πίσω από τη γραμμή των 6,75 και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα στα τελευταία λεπτά, κατάφερε να φτάσει σε ακόμα μια νίκη. Ο Παπαγιάννης με δυο εύστοχες ελεύθερες βολές, διαμόφωσε το τελικό σκορ του ματς (95-82) υπέρ των πρασίνων στη Ρόδο.

Oι κορυφαίοι

Για τους νικητές σήμερα ξεχώρισε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ιωάννης Παπαπέτρου στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό που είχε, καθώς σήμερα σημείωσε 20 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του σήμερα ήταν ο Howard Sant-Roos, ο οποίος τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 3 εύστοχα τρίποντα, ενώ από 12 πόντους πρόσθεσαν οι Aaron White και Γιώργος Παπαγιάννης, με τον δεύτερο να προσθέτει στον "καμβά" του και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, για τον Κολοσσό σήμερα ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Kerem Kanter, που σκόραρε 20 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Επάξια στο πλευρό του με επίσης 20 πόντους στάθηκε ο Dominic Artis, ο οποίος παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ. Θετική ήταν και η εμφάνιση των Mihajlo Andrić (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Kenny Goins (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Το "κλειδί" της νίκης για τους "πράσινους"

Ο Παναθηναϊκός σήμερα βρήκε εξαιρετικό ρυθμό από την αρχή της αναμέτρησης όσον αφορά τα σουτ τριών πόντων. Πιο συγκεκριμένα, το "τριφύλλι" σήμερα ευστόχησε σε 16/24 σουτ τριών πόντων, χτίζοντας από εκεί τη νίκη του. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως από το πρώτο μέρος του αγώνα, οι "πράσινοι" είχαν ήδη ευστοχήσει 10 φορές πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95