Σοβαρεύτηκε και νίκησε εύκολα την Άλμπα η Χίμκι

Τρομερή εμφάνιση και νίκη μετά καιρό για την Χίμκι, επικρατώντας εντός έδρας της Άλμπα, 104-87. Τρομερό το δίδυμο Σβεντ-Μπούκερ έκανε την διαφορά για τους νικητές.

Την χρειαζόταν πολύ αυτή τη νίκη η ομάδα του Κουρτινάιτις, η οποία ήρθε μετά από 4 αλεπάλληλα στραπάτσα. Ο Σβεντ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, δείχνοντας τον δρόμο και στους συμπαίκτες του να τον ακολουθήσουν. Η Άλμπα ήταν καλύτερη στην πρώτη περίοδο, πήρε μάλιστα διψήφια διαφορά ωστόσο η...παρέα του Σβεντ μάλλον την άφησε να έχει φρούδες ελπίδες αφού κυρίως από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά σοβαρεύτηκε και έφτασε σε μια άνετη νίκη. Έπαιξε μεγάλο ρόλο το ότι είχε περισσότερες λύσεις ενώ είχε και ηγέτη της σε μεγάλη μέρα. Ο Σίκμα προσπάθησε για τους ηττημένους όμως από ένα σημείο και μετά “πνίγηκε” από τα ψηλά γκαρντ της Χίμκι και δε βοήθησε πολυ στο δεύτερο μέρος, ενώ σε κακή μέρα ήταν και ο Έρικσον με 1/8 σουτ. Πέντε διψήφιοι για τους νικητές, από την άλλη μεριά η τριάδα Σίκμα-Γκιεντράιτις-Ενόκο ξεχώρισε, με τον τελευταίο μάλιστα να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ με 13π και 11ρ κόντρα στους εκπληκτικούς σήμερα ψηλούς των Ρώσων.

Το ματς:

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίες είχαν ουσία και παράλληλα προσέφεραν και θέαμα. Συνεχόμενα καλάθια και από τους δυο, γρήγορο τέμπο αρκετά και υψηλό σκορ. Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν ήδη 12-15. Τόσο οι Ρώσοι όσο και οι Γερμανοί σκόραραν συνεχώς, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι αυτοί που πάτησαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν μια διαφορά 9 πόντων αφού...έπαιξαν και λίγη άμυνα σε αντίθεση με την Χίμκι η οποία απλά παρακολουθούσε. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 32-23 υπέρ της Άλμπα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως η πρώτη με τους Γερμανούς να παίρνουν διψήφια, +12 με τους Ρώσους να μην...έχουν αποφασίσει ακόμη πως πρέπει να παίξουν και άμυνα και να κυνηγούν σταθερά το σκορ στο πρώτο μισό, ρίχνοντας ελαφρώς την διαφορά, 8. Στην συνέχεια η Άλμπα αστόχησε σε διαδοχικές επιθέσεις με την ομάδα του Κουρτινάιτις να εκμεταλλεύεται το γεγονός αυτό, ρίχνοντας την διαφορά στους 3. Ο ρυθμός είχε πέσει, (κάτι που δεν βόλευε την ομάδα του Ρενέσες) με τις δύο ομάδες να παίζουν πιο πολύ στο πέντε εναντίον πέντε και τους γηπεδούχους να καταφέρνουν (παίζοντας και άμυνα!) να ισοφαρίσουν το σκορ και μετέπειτα να περάσουν και μπροστά. Το επί μέρους σκορ της περιόδου ήταν 31-19 με τους Μοσχοβίτες να κλείνουν το ημίχρονο στο +3, 54-51. Ο Σβεντ είχε ήδη 12 πόντους και 6 ασίστ με τον Μπούκερ να ακολουθεί (14π και 6ρ).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ομάδα του Κουρτινάιτις έτρεξε ένα μικρό σερί 8-0 στην επίθεση, την ίδια ώρα που μέσω της άμυνας της δεν άφηνε την Άλμπα να σκοράρει (χωρίς σκορ στα πρώτα 3:30) ανεβάζοντας την διαφορά στους 8 και εν συνεχεία σε διψήφιο νούμερο. Η Χίμκι είχε διαφοροπιήσει τις επιθέσεις της, αφού δεν στηριζόταν αποκλειστικά στα τρίποντα, ψάχνοντας την λύση στο ζωγραφιστό, έχοντας υπομονή, με τη μπάλα να γυρίζει και να μην περνάει μόνο από τα χέρια του Σβεντ. Παράλληλα συνέχισε την καλή της άμυνα, με την ομάδα του Άϊτο Ρενέσες να σκοράρει με...το σταγονόμετρο, ενώ ήταν πολύ κακή και στην άμυνα, παρακολουθώντας τους Ρώσους να σκοράρουν ακατάπαυστα σε “fast forward” τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 19-6 και την διαφορά να ξεφεύγει επικίνδυνα για τους Γερμανούς (-16). Οι “ψηλοί” των γηπεδούχων είχαν...στήσει πάρτι με τον Μπούκερ να έχει πετύχει νταμπλ-νταμπλ από την τρίτη περίοδο (24π, 10ρ) και τον Γερέμπκο να έχει 18π. Η τρίτη περίοδος εν τέλει έκλεισε στο +14, 77-63.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Χίμκι να μην πατάει φρένο και να συνεχίζει να σκοράρει από παντού, διατηρώντας την διαφορά και το σκορ σε υψηλά επίπεδα, έχοντας φτάσει τους 90 πόντους, με 5:30 για τη λήξη. Η τελευταία περίοδος συνολικά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού ήταν αδύνατο για τη νεοφώτιστη Άλμπα να ακολουθήσει σε αυτό το τέμπο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν πολύ περισσότερες λύσεις και παίκτες πρώτης γραμμής να έρχονται ως συμπληρωματικοί από τον πάγκο παίζοντας σε πολύ υψηλό ρυθμό για τουλάχιστον 30 λεπτά. Ο Σβεντ έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Γερμανών αγγίζοντας το νταμπλ-νταμπλ από το ημίχρονο όπου είχε 14π και 8ας, αλλά τελείωσε με 22π και 8ας. Το μεγάλο πρόβλημα όμως ήταν στην ρακέτα, όπου οι αθλητικοί “ψηλοί” του Κουρτινάιτις επικράτησαν άνετα και στις δύο ρακέτες. Τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 104-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 31-19, 23-12, 27-24

Χίμκι:Σβεντ 22 (3), Κράμερ 4 (1), Μπούκερ 24, Καράσεφ 8 (1), Γερέμπκο 18 (2), Γκιλ 16 (1), Γιόβιτς 5, Έβανς 4, Μπέρτανς 3 (1), Βιλάτσεφ, Μόνια, Ζάιτσεφ

Άλμπα: Μέισον 4 (1), Ραντοσάβλιεβιτς 2, Σίβα 8, Γκίφι, Έρικσον 6 (1), Μάτισεκ, Χέρμανσον 4, Νίκιτς 4, Όγκμπε 5 (1), Γκιεντράιτις 17 (2), Ενόκο 13, Σίκμα 10 (1)